Mızraklı İlmihal Roman Boy Semerkand

Fiyat:
152,00 TL
İndirimli Fiyat (%26,3) :
112,00 TL
Kazancınız 40,00 TL
Havale / EFT:
108,64 TL
Aynı Gün Kargo

Mızraklı İlmihal  Roman Boy 
 
Yayınevi              Semerkand Yayınları

Yayın dili            Türkçe
Kitap ölçüsü       14 x 21
Kağıt ve Renk     2-Hm Kitap Kağıdı
Sayfa sayısı        237
Basım tarihi        2021
Sadeleştiren        Eyyüp BeyhanMızraklı İlmihal Osmanlı geleneğinde ilmihal kelimesinin geçtiği ilk eserdir. Eserin müellifi tespit edilememiştir. Ancak Süleymaniye Kütüphanesinde, Yazma Bağışlar nr. 1164’de kayıtlı bulunan nüshada müellifle ilgili “Mızraklı Efendi” kaydı geçmektedir. 1260‘da (1844) istinsah edilen bu nüshanın girişinde Halebî ve Mülteka’dan faydalanıldığından bahsedilmesi, kitabın telif tarihi hakkında bazı ipuçları vermektedir. Bu bakımdan Mızraklı İlmihal’in 16. yüzyıldan sonra telif edilmiş olma ihtimali söz konusudur.


Mızraklı İlmihal ’in konuları

Mızraklı İlmihal ’in konuları arasında abdest, gusül, teyemmüm, namaz, oruç, hac, peygamberlerin sıfatları, imanla ilgili hususlar, meleklere ve kitaplara iman, Allah’ın sıfatları, elli dört farz, iman-İslâm-ihlâs, küfür ve şirk gibi hususlar vardır.

Osmanlı toplumunda çok okunmuş ilmihal kitaplarının başında gelen Mızraklı İlmihal yalnız okunmakla kalmayıp aynı zamanda ezberlenmiş, hatta İstanbul, Rumeli ve Anadolu’da sıbyan mektepleri gibi resmî eğitim kurumlarında da din bilgisine başlangıç kitabı olarak okutulmuştur. Etkinliği günümüze kadar devam etmiş olan eser günümüzde birkaç kez günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Son olarak da Semerkand Yayınları tarafından basılmıştır.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054214662
MarkaSemerkand Yayınları
Stok DurumuVar
9786054214662
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.