Örnek Nesil 1 ERKAM

Fiyat:
490,00 TL
İndirimli Fiyat (%35,7) :
315,00 TL
Kazancınız 175,00 TL
Havale / EFT:
305,55 TL
88,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.

Kitap            Örnek Nesil 1 
Yazar            Dr. M. Şerafettin Kalay
Yayınevi       Erkam Yayınları
Kağıt Cilt      1. Hamur beyaz , Sert Kalın Cilt
Sayfa Ebat   464 sayfa – 16.5x24 cm
Erkam yayınları Peygamber Dostları Örnek Nesil kitabı incelemektesiniz.   
Şerafettin Kalay’ın Örnek Nesil 1 kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
Sevgili Peygamberimizin terbiye etttigi güzel insanlar. Allah Rasûlü ile aynîleşme çabasıyla yıldızlaşmış insanlar. Dr. M. Şerafeddin Kalay ın sohbet kıvamında kaleme aldığı Örnek Nesil, gönül hanelerimize ashabın hayâtından izler taşımayı hedefliyor. Ashabın hayâtından titizlikle seçilen örnek davranışlar âyet-i kerîme mealleri ve hadis-i şeriflerle bağlantılı olarak konu bütünlüğü içinde işleniyor.


Kitap Üzerine

Pakitstan'lı hacılar, Hac dönüşünde Merhum Muhammed İkbal'i ziyaret ederek Hac'dan getirdikleri giysi, teşbih, takke ve hurmaları hediye ederler.

İkbal memnun olur, teşekkür eder ama şunları söylemekten de kendini alamaz:
-Sağolun, varolun. Hediyeleriniz için teşekkür ederim. Ama getirdiğiniz hediyeler bir gün bitecek, hurmalar tükenecek, elbiseler, teşbihler, takkeler eskiyecek. Oysa bize oralardan Hazreti Ebu Bekir'in sadakatini, Hazreti Ömer'in hukuk ve adaletini, Hazreti Osman'ın hayasını ve hilmini, Hazreti Ali'nin ilim ve cihadını getirseydiniz, onlarla Pakistan'ı yeniden inşa eder­dik.

Ebu Bekir'in sadakati, Ömer'in adaleti, Osman'ın hayası ve Ali'nin ilmi-cihadı... Bunlar, her dönemde, bir ülkeyi yeniden inşa edebilmek, bir milletin ruhunu yeniden dokuyabilmek için aranan yapı taşlan olarak hiz­met görebilir.

Her sahâbîden bir iz taşıyabilen için de, Saadet Çağını, kıyamete kadar tüm zamanlarda yaşatmak mümkün.

Hazreti Peygamber'in kişiliklerini yoğurduğu nesil, sahabe nesli... Rasûlullah'la aynileşme çabası içinde olan ve dolayısıyla O (s.a.)'ndan renkler, çizgiler, izler taşıyan nesil. Sünnet'in terbiye ettiği, Sünnet'in teknesinde yoğrulan nesil. En aslî İslâm nesli. Çünkü mürebbisi bizzat Allah'ın Rasûlü bu neslin.

Sahabe üzerine pek çok eser yazılmış bugüne kadar. Sahabe hayatını en ince ayrıntılarına kadar incelemek, geçen 14 asır boyunca, Saadet Çağı'na göre bir İslâm kişiliği inşa etme kaygısındaki herkesin en öncelikli çabası olmuş.

Elinizdeki eser de, 2001'den Asr-ı Saadet'e bakıp, oradan çağımıza in­ciler taşıma gayretindeki himmet ehli bir ilim adamının yıllar alan çalışması­nın ürünü.

Dr. M. Şerafeddin Kalay, giriş bölümünde eserin doğuş hikâyesini ve sistematiğini anlatıyor.

Eser, bir kere hassas bir kalb ikliminde oluşmuş. Bizzat yazar, ele aldığı her sahabinin hayatında önce kendi kişiliği için bir şeyler devşirme gayre­tiyle hareket ediyor. Bir kuyumcu işçiliği bu. Her olaydaki, her hayattaki ay­rıntıyı arama ve özündeki mesajı yakalama çabası... "Hazreti Peygamber (s.a.)'den o sahâbîye hangi iz düştü?" sorusu, sanki bir dedektör duyarlılı­ğı ile dolaşıyor müellifin gözünde, gönlünde, dimağında... Sanki kolay bu­lunmaz bir sofra hazırlanıyor önünüze..

Eser, hassasiyet olarak güzel bir zemine oturuyor, dil ve anlatım olarak sadeliği ve kolay yararlanır olmayı önemsiyor ve buram buram terbiye de­rinliği, Ravza serinliği taşıyor. Sanki aziz bir misafir, en küçük zahmete kat­lanmadan gıdalansın diye, her şey ölçüşünce paketlenmiş durumda. Her sahâbîyi incelerken, hemen peşinden, yararlanacağınız ölçüler de elinizin altına konuyor. Alıp kişiliğinize taşımamak, her şeyden önce bu sofraya karşı haksızlık olur.

Bu güzel eseri Yayınevimiz sevdi, aldı ve şimdi okuyucusuna sunacak bir güzellikle bezeyip takdim ediyor. Temiz, titiz bir çalışma ile... Böyle bir kitabın her türlü itinayı hakettiği gerçeğini de dillendirme borcumuzu seslendirmeliyiz.
Erkam Yayınları olarak bizim mutluluğumuz, onbinlerce eve bir Pey­gamber rayihası, bir sahâbî coşkusu taşıyabilmek olacak. Binlerce sohbet ikliminde bu rayihanın şöyle bir dolaştığını düşündüğümüzde, içimiz içimize sığmıyor. Her eve bir sahâbînin konuk olduğunu düşünüp, içimizde çağla­yanlar gibi sevinç coşkusu oluşuyor.

Onlar sadakatleri ile, sevgileri ile, can-feda oluşları ile bir anıt nesil ol­dular adeta. Şimdi bize, o anıt kişiliklerle elele tutuşup, bugünü ve yarınları inşa etmek düşüyor. Rabbim hepimize bu kalbî zenginliği lütfetsin. Amin.

Erkam Yayınları


Başlarken

Asr-ı Saadet sabır ve sebatın, azmin ve gayretin, samimiyet ve fe­dakârlıkların en güzel örneklerinin sergilendiği, iman pınarının billur bir berraklıkta akıp şırıldadığı, giderek çoğalıp çağıldadığı bir zaman dili­mi...

İman nuru ve İslâm kardeşliğiyle birbirine perçinlenen, hiçbir fırtına ve tufanda sarsılmayan yiğitlerin Allah Rasûlü'nün çevresini kuşattığı, hak dava uğruna nice çilelerin çekildiği, doğup büyünülen, hatıralarla dolu di­yarların terk edildiği, akıl almaz zulümlerin göğüslendiği ve gelecek nesil­lere örnek sabır, sebat ve yiğitlik örneklerinin sergilendiği bir devir...

Hatıralarını yâd ettikçe damarlarda dolaşan kanı hızlandıran, iman yolunda gayretleri kamçılayan, azim ve şevk kırıklıklarına merhem olan ve gönülleri yeniden heyecanla titreten kaynak. Hatıra menba'ı...

"Nice söz vardır göz pınarlarını yaşla doldurur,
Ve nice gözyaşı vardır, sessizce çok şey anlatır," der.

Asr-ı Saadet de asırlar ötesinden, asırlar sonrasına çok şeyler anlatır, Sözlerle anlatır, davranışlarla anlatır, amelle anlatır, gözyaşı ile anlatır, sa­bır ve sebatla anlatır, zafer tekbirleri ile anlatır, iman samimiyetini, gönül sıcaklığını hissettirerek anlatır...

Sönmeyen bir meş'âle gibi yıllar sonrasının ufuklarını aydınlatır. Fersahlarca akarak merhaleler kat eden ve ummana uzanan bir ırmağı besle­yen gür bir pınarın kaynağı gibi berrak sularını durmadan ummana doğ­ru gönderir...

O, yeşillikleri arasında dolaşana çiçekler, güller, meyveler sunarak ve temiz bir hava teneffüs ettirerek gerçek güzelliği ve lezzeti hatırlatan, iki cihan saadetinin ne olduğunu ve nasıl elde dileceğini gönüllere hissettiren emsalsiz bir bahçe gibidir...

Daha önce "Peygamber Dostları Örnek Nesil" olarak adlandırdı­ğımız bir kitap birçok kardeşimize ulaştı. Bu asrın bize neler sunduğunun bir demetini sizlere taşıdı...

Kitabın son satırlarında; "Bu engin bahçeden çiçekler, bitmez hazineden mücevherler sunmaya daha da devam etmeyi istiyoruz," diyerek arzu ve te­mennimizi dile getirmiştik. Kitabı okuyan birçok kardeşimiz de ısrarla hep devamını sordu.

Şimdi o devamın, yeni sunulan başka bir demetin ilk satırlarındasınız. Söze başlarken de aziz bir sahabeyi yâd ederek başlamanın, onu da mu­kaddimenin içine almanın daha hoş olacağına inanıyorum. Bu, söze giri­şi kolaylaştıracak, mukaddimelerin ağırlığını hafifletecektir. Ayrıca bu sahabîyi yâd ediş, başlayış noktasında gönle gelenleri sizlerle paylaşmaya yardımcı olacaktır.


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789944381048
MarkaErkam Yayınları
Stok DurumuVar
9789944381048
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.