Peygamber Efendimizin 4000 Sünnet ve Adabları

Fiyat:
225,00 TL
İndirimli Fiyat (%35,6) :
145,00 TL
Kazancınız 80,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap           Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in 4000 Sünnet ve Adabları  
Yazar           Ahmet Gültekin, Nuri Dunay
Takriz           Ali Kara
Yayınevi       Kitap Kalbi Yayıncılık   
Kağıt Cilt      2.Hamur,  Kalın Ciltli
Sayfa Ebat   520 sayfa,  16.5x24 cm 
Kitapkalbi Yayınları Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in 4000 Sünnet ve Adabları kitabını incelemektesiniz.    
133 TL, Peygamber Efendimiz'in 4000 Sünnet ve Adabları kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2 Peygamber Efendimizin 4000 Sünnet ve Adapları

TAKRİZ

Bismillahirrahmanirrahim! Allahu Teâlâ'ya hamd olsun. Habibi Muhammed Sallallahu aleyhi ve Selleme, ehline ve tabilerine salât ve selam olsun.
Elinizdeki bu kitap, tüm kardeşlerimizin önemle ihtiyaç duyduğu hususları ele almakla, uygulama alanında yaptığımız noksanlıklardan bizleri kurtaracak bir bilgi hazinesi gibidir. Sünnetler, Rasûlullah' sallallahu aleyhi ve sellemin nurunu bize ulaştırır. Sünneti ihya eden O'nu ihya etmiştir ve yüz şehit sevabı kazanacaktır.

Günlük yaşantımızı ilgilendiren, dört bin kadar sünnet vardır, bunlardan kaçını biliyoruz ve yapıyoruz acaba! Hayatımızı sünnete göre tanzim edersek elbette şefaate nail olacağız, aksi takdirde işimiz felaket olur ve bidatlerde boğuluruz. Ahmet Hoca kardeşimizin gayretiyle sizlere sunulan şu eserinde, önemli başlıkları gözden geçirirsek eserin kıymetini anlamış olacağız. Yemek Yemekle İlgili Sünnet ve Adaplar, Davet Yemeği İle İlgili Sünnet ve Adaplar, Misafire İkram ile İlgili Meseleler Su Ve İçeceklerle ilgili Sünnet Ve Adaplar, Elbise Giymenin Adabı, Gece Vakti İle İlgili Adaplar, Uyumanın Adabı, Rüya İle İlgili Sünnet Ve Adaplar, Saç Ve Sakal İle İlgili Sünnet ve Adaplar, Koku Sü­rünmek İçin Sünnet Olan Vakitler, Tuvalete Girip - Çıkma Adabı, Hacet Gi­dermenin Yasak Olduğu Yerler, Misvak Kullanmanın Adabı, Abdestin Sünnet ve Adapları, daha birçok konu işlenmiş ve sizlere hazır bir sofra gibi sunul­muştur.

İnşallah istifade edelim ve başkalarına da tavsiye edelim. Bu eserin, Sün­netin ihyasında büyük faidelere sebep olmasını niyaz ederim.

Ali Kara Hoca efendi
Şaban 1436   2015-05-21
 
TAKDİM

Bütün hamdler, her şeyin sahibi Allah'u Teâlâ'ya mahsustur.
Salât ve Selam alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimiz Sallallahu aleyhi ve Sellem'e onun gökteki yıldızlar gibi olan Âl-ü Ashabına ve kıyamete kadar onun izini ve sünnetini adım adım takip eden mü'minlerin üzerine olsun.

Asr-ı Saadet ve nur-u nübüvvetten uzaklaştıkça karanlık daha da artmakta, sapıklık ve inkârın her türlüsü etrafımızda kol gezmektedir. Bir tarafta, Kur'anda yanlışların bulunduğunu ve bunun vakit kaybetmeden düzeltilmesi gerektiğini söyleyenler. Diğer tarafta Rasûlullah Efendimiz Sallallahu aleyhi ve Sellem'in hadisi şeriflerini inkâr edenler, Efendimiz Sallallahu aleyhi ve Sellem ne buyurdu veda hutbesinde:" Ey mü'minler! Size iki emanet bırakıyo­rum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin sünnetidir".

Elinizdeki kitapta günlük yaşantımızda, sünnete göre neleri yapmamız ge­rektiği hakkında her şeyi konu konu anlatmaya çalıştık. Kitabımız sağlam fıkıh ve arapça kitaplarından alınmıştır. Göreceksiniz ki efendimizin sünnetlerini öğrenip yaşamaya başlayınca bütün hayatınız değişecek. Sünnetlere göre ya­şayınca daha mutlu olacaksınız. Belki de bu sünnetleri yaşadıkça ve yaşat­tıkça Rabbimizin, sevgisini rızasını kazanacaksınız.

Bu kitapta maddi ve manevi emeği geçen herkese Rabbimden bütün ha­yırlı isteklerini vermesini niyaz ederim.

Allah'u Teâlâ bu çalışmamızı rıza-ı şerifine muvafık kılsın. Bu kitabı oku­yan kardeşlerimizin hakkıyla istifadesine ve yüksek makamlara çıkmasına ve­sile eylesin. Âmin. Fi Emanillah.

Ahmed Gültekin
Nuri Dunay

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu. Dinin elden gidişi sünnetin terki ile başlar. Bir halat iplik iplik ortadan kalktığı gibi,
Din de, sünnetlerin terki ile birer birer ortadan kalkar. Hadis-i şerif
Şairimizin şu kısacık şiirleri, ne kadar da güzel özetlemiş sünnete ittibanın önemini...
Müjdecim, Kurtarıcım, Efendim, Peygamberim!
Sana uymayan Ölçü Hayat Olsa Teperim.
Kapı kapı bu yolun son kapısı ölümse Her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse!
Necip Fazıl Kısakürek


SÜNNETİN EHEMMİYETİ

"Öyle bir zaman gelecektir ki, O zaman şu üçünden daha değerli bir şey olmayacaktır: Helâl para,Kendisiyle can u gönülden arkadaşlık yapılacak kardeş, Kendisiyle amel edilecek bir sünnet."( İmam er-Rûdânî, CemuT-Fevaid, C.1, s. 45, Hds. 144Taberani, Mu'cemu'l-Evsat'tan.)

Günlük yaşantımızdaki karşılaştığımız bütün olumsuzluklar dindeki nok­sanlarımız yüzündendir.
Muhammedur Rasûlullah'ın manası: Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Allah Celle Celalühünün elçisidir.
Muhammedur Rasûlullah'a tabi olmamızın maksadı:
Allah (Celle Celalühü) bütün insanların ve cinlerin dünya ve ahiretlerinin kurtuluşunu dine, koydu. Dini de gönderdiği elçisi Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem yoluna tabi olmamıza koydu.

Rabbimiz bazı Ayetlerinin meallerinde şöyle buyuruyor;

"Andolsun, Allah'ın Rasûlünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır." Ahzâb, 21.)

"(Rasûlum) De ki eğer Allah'ı (Celle Celalühü) seviyorsanız bana uyun ki Allah'ta (Celle Celalühü) sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah (Celle Celalühü) bağışlayan ve merhamet edendir. " Al-i İmran suresi 31

And olsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü'minlere karşı çok şefkat­lidir, merhametlidir. Tövbe süresi 128. ayet
Kim Rasûle itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur. Nisa süresi 80
Peygamber, size ne verdiyse onu alın ve size neyi yasakladıysa ondan sa­kının! Haşir süresi 7

"Kim Allah'a (Celle Celalühü) ve Peygamber'e sallallahu aleyhi ve sellem'e itaat ederse, işte onlar Allah'ın (Celle Celalühü) kendilerine nimet verdiği peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kimselerle beraberdir. Bun­lar ne güzel arkadaştırlar. " Nisa suresi 69

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bu konudaki bazı hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır:
Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Herkim bana itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur ve herkim de bana isyan ederse, Allah'a isyan etmiş olur!" (İbni Mace 3, Buhari 2766)

Bir kul, ben, kendisine ailesinden, malından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça (kâmil anlamda) iman etmiş olmaz.( Buhari, İman 8; Nesai, İman 19)

"Ümmetimin hepsi Cennet'e girer meğer yüz çevirmiş (direnmiş) ola. " Ashap; Ey Allah'ın (Celle Celalühü) elçisi, direnen kimdir dedi. Peygamberi­miz sallallahu aleyhi ve sellem "Bana itaat eden Cennet'e girecek etmeyen direnmiş kaçınmış sayılacak" diye buyurdu. (Buhari 7143)

"Ümmetimin fesada uğradığı dönemde kim benim sünnetime sımsıkı sanlırsa, ona 100 şehit sevabı vardır" buyurdu. E.Hureyre r. a. Taberani; el Evsat c, 2 s, 31)

Biz Müslümanlar, Sevgili Peygamberimize elimizden geldiği kadar ittiba etmeliyiz. Onun ahlakı ile ahlaklanmalı, âdeti ile adetlenmelidir. O, kendisi taklit edilmeye en layık olandır. Herkesin bir model bularak saçını, giyinişini, konuşmasını, yürüyüşünü taklit ettiği şu dünyada bizler de biricik Peygambe­rimizi taklit etmeliyiz.

Eğer adet ise, biz Rasûlullah'ın âdetine uymalı, kâfirlerin adetlerinden kaçınmalıyız. Her Müslüman birbirini bu yönde teşvik etmelidir. Eğer yapamıyor ise, yapanların önüne set olmamalı. Kendi eksikliğini örtmek için, sünneti Rasûlden insanları uzaklaştırmaya çalışmamalıdır.

Her türlü ahlaksızlığın yaygınlaştığı, kâfirlere benzemenin takdir edilip, Peygambere benzemenin ayıplandığı şu zamanda Peygamberimize her cihet­ten ittiba etmek, sevgi ve muhabbet meselesidir. Kişi vardır, Peygamberimi­zin yemeğe elini yıkayarak, Allah'ın adı ile sağ el ve tuz ile başlamasını uy­gular. Kimisi de vardır paldır küldür dalar.

Anlatmak istediğimiz şudur ki, şu fitne zamanda bir insan Peygamberine olan muhabbetinden, ona olan aşkından ve sevap amacı ile sarık, cübbe, şal­var gibi zahiri sünnetleri yaşıyor, Peygamberine benziyor veya benzemeye çalışıyor ise onu takdir etmek gerekir.

Bu özet bilgilerden anlıyoruz ki Rabbimiz Peygamber Efendimizi sallallahu aleyhi ve sellem örnek almamızı ve O'na itaat etmemizi emrediyor. Uhud Savaşında Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem emri dinlenmeyince Rabbi­miz Müslümanlara bir bozgun yaşattı.

Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme tabi olmak için yaptığımız her işin sünnet olan şeklini öğrenip peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem böyle yapmıştı ben de böyle yaparsam Rabbim benden razı olur şuuruyla yapmak lazımdır. Bu sünnetleri elimizden geldiği kadarını derleyip tüm Müs­lümanların istifadesine sunmak için kısaca maddeleştirdik. Arada bir ailemiz ile birlikte bunları okur isek Allah'ın izni ile ailemizin her ferdinde sünnete tabi olarak amel yapma şuuru oluşacaktır.

Kim benim sünnetimi diriltirse muhakkak ki beni diriltmiş olur. Kim beni diril­tirse muhakkak ki beni sevmiş olur. Kıyamet gününde cennette benimle be­raber olur. (Tirmizi el-İlm bab no: 16; İbni Mace el Mukaddime bab no: 15
Kim benim sünnetimi muhafaza ederse Allah'u Teâlâ Hazretleri ona 4 haslet ikram eder.

 
  1. İyi kulların kalbinde muhabbet olur.
  1. Kötü kullarının kalbinde korku olur.
  1. Rızkında genişlik olur.
  2. Dinde itibar sahibi olur. (Ruhul Beyan 2/231),
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786052056097
MarkaKitap Kalbi Yayıncılık
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786052056097
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.