Peygamberler Tarihi Diyanet Vakfı Sabah Baskısı

Fiyat:
240,00 TL
Havale / EFT:
232,80 TL
67,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Peygamberler Tarihi
Yazar             M. Asım Köksal
Yayınevi        Diyanet Vakfı yayınları
Kağıt  Cilt      1.Hamur beyaz - Ciltli
Sayfa  Ebat    747 sayfa - 17x24 cm
Yayın Yılı        2016 baskı  Sabah Gazetesi BaskısıNot. Sabah Gazetesi baskısıdır, Diyanet Vakfı yayınevi baskısı ile tamamen aynıdır. Üretim fazlası olduğu için satışa sunulmuştur.

 
 
Diyanet vakfı yayınları, M. Asım Köksal tarafından yazılan Peygamberler Tarihi adlı kitabı incelemektesiniz.
Peygamberler Tarihi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2

  
       Peygamberler Tarihi
 
Bu eserde, peygamberlerin soyları, hayat ve şahsiyetleri, üstün kişilikleri, gönderildikleri kavimlere neler tebliğ ettikleri, nasıl karşılandıkları kavimlerinin tutum ve davranışlarına göre ne gibi akıbetlere uğradıkları kaynaklara dayanılarak açıklanmıştır.
 
            
        ÖNSÖZ

 
Bizi ve her şeyi yaratan, bitmez tükenmez nimetleri içinde yaşatan Yüce Al­lah'a, hamd'ü sena eder; sevgili Peygamberimiz, dünya ve Âhirette en büyük Reh­ber ve Önderimiz Hz. Muhammed Efendimizi ve Kendisinden önce gelip geçmiş olan bütün Peygamberleri, Peygamberimizin Ev halkını ve soyundan gelenleri, Kendisiyle sohbet ve İslâm dâvasına hizmet edenleri sevgi ve saygı ile selamlarım.
 
Peygamberimiz Aleyhisselâm'in hayatına dâir yazmış olduğumuz ( İslâm Tarihi Hz. Muhammed Aleyhisselâm ve İslâmiyet ) isimli kitabın Medine Devri'nin on bi­rinci cildinin sonundaki açıklama 'mızda: Bir cildlik muhtasar Mekke Devrini, Me­dine Devri tarzında yeniden ve genişçe yazdıktan sonra, Âdem Aleyhisselâm­dan, Peygamberimiz Aleyhisselâm'a kadar gelip geçmiş olan malum ve meşhur Peygamberlerin hayatlarını da, yazacağımızı va'd etmiş ve bu va'dimizden birin­cisini, 6-7 cildlik yeni Mekke Devri ile yerine getirmiş, ikincisini de, yazmağa giri­şerek, bu gün, Yüce Allah'ın yardımı ile ikmal etmiş bulunuyoruz.
 
Kitaplarımızda titizlikle izlediğimiz ve uyguladığımız usûl, okuyucularımızca belli bulunduğundan, bu hususta bir açıklama yapmağa gerek görmüyoruz.
Bilindiği gibi, Kur'ân-ı Kerim 'in bir çok sûre ve âyetlerinde, Peygamberimiz Mu­hammed Aleyhisselâmdan önceki Peygamberlerden bazılarının kıssaları -ders ve ibret alınmak üzere- kısaca veya uzunca anılmaktadır.
 
Bunun için ( Peygamberler Tarihi ) nde; Peygamberlerin (Salât'ü Selâm olsun onlara) Soyları, hayat ve Şahsiyetleri, Üstün kişilikleri, gönderildikleri kavimlere, neler tebliği ettikleri, nasıl karşılandıkları, kavimlerinin, tutum ve davranışlarına göre, ne gibi akıbetlere uğradıkları... Kaynaklarımıza dayanılarak açıklanmış; şu kadar ki, kitabımızın konusu bakımından, bilinmesi yararlı bazı hususlara önce­likle, temas edilmesi gerekli görülmüştür.
 
Tevfîk ve inayet, ancak, Allah 'dandır.
 
Mustafa Asım Köksal
 

       NÜBÜVVET, NEBÎ ve RESUL
 
NÜBÜVVET : Akıl sahibi kulların, üzerlerindeki dünya ve Âhiret işleri hakkın­da, Allah ile kulları arasında yapılan Elçilik demektir.
NEBÎ: Kendisine, Melek tarafından vahy veya kalbine ilham olunan, ya da, Salih rü'yâ ile uyarılan zât demektir.
RESUL ise, RESUL olması haysiyetile, Nübüvvet Vahy'inin fevkında özel bir Vahy ile üstün kılınmış olan ve kendisine Cebrail Aleyhisselâmın, Allah tarafın­dan özel olarak indirdiği Kitab ile Vahy etmiş olduğu( . Yüce Allah'ın hükümleri­ni, halka, tebliğ etmek üzere gönderdiği Kâmil İnsan, demektir(3).
Bunun için "Her Resul, Nebî'dir; fakat, her Nebî, Resul değildir." denilmiştir(4).
 
NEBİLİK VE RESULLUĞUN ALLAH VERGİSİ OLUŞU :
 
Nebîlık ve Resulluk, Allah vergisi olup bunu, Yüce Allah'ın, kullarından, diledi­ğine ve lâyık olanına verdiği de, Kur'ân-ı Kerîmde şöyle açıklanır:
"Bir Vahy ile veya bir perde arkasından, yahud bir Elçi (Melek) gönderip te -Kendi izniyle- dileyeceğini, Vahy etmesi olmaksızın, Allah'ın, hiç bir beşere kelam söylemesi vâki olmamıştır.
Şüphesiz ki, O, çok Yücedir, Mutlak hüküm ve hikmet sahibidir.
İşte, biz, Sana da, böylece, emrimizden bir Ruh (Kur'an)ı Vahy ettik.
Halbuki (bundan önce), Sen, Kitab, nedir? İman, nedir? bilmezdin.
Fakat, Biz, onu, bir Nûr yaptık.
Bununla, kullarımızdan, kimi dilersek, Ona, Hidâyet veririz.
1) Râgıb-Müfredatül Kur'an s.482
2) Seyyid-Târifât s. 162
3) Seyyid-Târifât s. 75
4) Kadı lyaz-Şifâ c.l, s.206, Fahrurrâzi-Tefsir c.23, s.49, Kurtubi-Tefsir c.12, s.80, Seyyid-Târifât s.75
 
Şüphesiz ki, Sen, muhakkak, doğru bir yolun Rehberliğini yapıyorsundur.
"O (Allah), Ümmîler (Araplar) içinde, kendilerinden (onlara) bir Resul gönderen­dir ki, (O Resul), onlara (Allâhın) âyetlerini okur. onları, temizler, onlara, Kitabı, Hik­meti öğretir.
Halbuki, onlar, daha önce, apaçık bir sapıklık içinde idiler."
"Bu (Peygamberlik), Allâhın, kimi dilerse, ona vereceği bir fadl'dır.
Allah, büyük fadl (kerem) Sahibidir. "(6)
"Allah, Risâletini (Elçiliğini) nereye vereceğini, çok iyi bilendir.'

 
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789753890342
MarkaDiyanet Vakfı Yayınları
Stok DurumuVar
9789753890342
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.