Tarikatı Muhammediyye Tercemesi, İ. Birgivi Şamua Hisar

Fiyat:
240,00 TL
Havale / EFT:
232,80 TL
67,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo Sınırlı Sayıda

Kitap            Tarikat-i Muhammediyye Tercemesi
Yazar            İmam Birgivi
Tercüme       Dr. Nedim Yılmaz 
Yayınevi        Hisar Yayınları
Kağıt Cilt      Şamua - Kalın Ciltli
Sayfa Ebat    559 sayfa - 17 x 24 cm


                               

İmam Birgivi Tarikat-i Muhammediyye Tercümesi adlı kitabını incelemektesiniz.
Hisar Yayınları Tarikatı Muhammediyye Tercümesi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
       TAKDİM
 
Âlemlere rahmet olmak üzere, bize son peygamber, peygam­berlerin efendisi Muhammed Mustafâ'yı (s.a.v.) ve onunla birlikte, emir ve yasaklarına uyduğumuz takdirde dünya ve âhiret mutlulu­ğuna ereceğimiz yüce Kur'ân'ı gönderen Rabbimize hamdolsun.
 
İzinden gidip, sünnetine sarıldığımızda yüce Allah'ın sevgisine kavuşacağımız, Hamd Sancağı altında ve Havuz'unun başmda, ya­nında bulunacağımız sevgili Peygamberimize ve onun Âl'ine ve Ashâb'ına salât ve selâm olsun.
 
Allah'ın rızâsı ve rahmeti, her asırda O'nun kitabı ve Rasûl'ünün (s.a.v.) hadisleri üzerinde titizlikle çalışmalar yaparak bu yüce dîni insanlara en doğru şekliyle öğretmeye ve yaşatmaya çalı­şan, peygamberlerin vârisleri konumundaki âlimler üzerine olsun.
 
Yüce İslâm dînine hizmet etme şerefine nail olan değerli âlim­lerden biri de "et-Tarîkatu'l-Muhammediyye ve's-Sîretü'l- Ahmediyye" adlı eserini, âcizane tercüme etmeye çalıştığımız İmam Birgivî (rahimehullâh)'tır.
 
Bendeniz bu değerli âlimin ismini, İmam-Hatip Okulu'nda okumaya başladığım 1960'lı yılların başında, maddî ve manevî birçok faydasını gördüğüm, her zaman hayırla yadettiğim merhum Mahmut Bayram hocamdan duymuştum. Merhum hocam, derslerini dikkatle dinlediğim ve verdiği ödevleri titizlikle yerine getirmeye çalıştığım için, bu değerli âlim gibi olmam ümidiyle, bana "Birgivî" lakabım takmıştı. Arap dili üzerine yazdığı eserleri, özellikle de "Tarîkati Muhammediyye" adlı eseriyle İmam Birgivî'yi tanıyınca, hiçbir zaman onun gibi, hattâ onun tırnağı dahi olamayacağımı anladım. Ama, onun gibi olma yolunda elimden geleni sarfetmekten de geri durma­dım. Karınca kaderince, bu yüce dîne, gerek naçizane eserlerimle ve gerek İmam Hatip liselerinde ve İlahiyat Fakültesi'nde iyi yetişmele­rine katkıda bulunmaya çalıştığım öğrencilerimle hizmet etmeye gay­ret ettim.
 
İmam Birgivî bu değerli eserinde, özetle: Kitap ve Sünnet'e sa­rılmanın ve bid'atleri terk etmenin önemi üzerinde durmakta ve ina­nılması gereken tek Allah inancını doğru şekilde yerleştirmeye çalış­maktadır. Ama, Kitâb'ın ana teması "takvâ"dır. Zira bu değerli âlim, her ne anlatırsa, hepsini takva esasına dayandırmakta ve her amelin özünün takva olduğunu vurgulamaktadır.
 
Kitabı tercüme ederken bana muğlak gelen yerlerde en-Nablûsî'nin "el-Hadîkatü'n-Nediyye" adlı beş ciltlik şerhinden istifade ettim. Hatalarım olmuşsa -ki olmuştur- bunların "Ümmetimden hata ve unutma(nın cezası) kaldırıldı." hadîsinin verdiği müjdeyle, önce yüce Allah, sonra okuyucular tarafından bağışlanacağını umuyorum.
 
17 Şubat 2015 / 27
Rebîü'l-Âhir 1436 Salı
Nedim Yılmaz
 
 
Hamdolsun, bizi ümmetlerin en hayırlısı olarak tam ortada bir ümmet kılan Allah'a! Gökler ve yer var olmaya devam ettiği, aydın­lıklar ve karanlıklar birbirini izlediği sürece salât ve selâm olsun o kendilerine nübüvvet ve hikmetler verilenlerin en erdemlisine, ölçülü hareket etmede ve ahlâkta ona uyan Âl'ine ve Ashâb'ına!
 
İmdi, akıl ve nakil ittifak etmişler ve Kitap ve Sünnet uyum sağ­lamışlardır ki, bu dünya fânîdir; hızla yok ve harap olmaktadır. Onun izzeti zelillik, nimeti nikmet (gazap ve öfke), şarabı (içeceği) seraptır. "Âhiret yurdu ise, hayatın ta kendisi olup" îman ehlinden olan takva sahipleri için hazırlanmıştır. Onun izzeti kalıcı ve sonsuzdur; nimet­leri saf ve süreklidir. Şarabında ne bir günah vardır ne de bir boş söz. Orada çadırlarından ayrılmayan, yumuşak, kirlerden ve elemlerden temizlenmiş huriler vardır. "Onları yakut ve mercan sanırsın." (Rah­man, 55/58), "Kocalarından evvel onlara ne bir insan ne de bir cin dokunmuştur." (Rahman, 55/56), "Yüzler var o gün ışıl ışıl parlar, Rablerine bakar." (Kıyâme, 75/22-23), Rableri katında rızâya nail ol­muş, gönülleri huzur dolmuştur. Rablerinden razı ve O'na şükredicidirler. İşte, gerçek nimet, en büyük lezzet, felah ve en önemli mutlu­luk budur.
 
Bütün bunları elde etmek, ancak hem bizim hem de bizden ev­vel geçenlerin ve bizden sonra gelecek olanların efendisi olan Son Peygambere inançta, söz, fiil ve ahlâkta uymakla mümkün olabilir. "Şüphesiz Şeytan, insan için apaçık bir düşmandır." Bütün gayretini harcayarak insanı Allah'a giden yoldan çevirmeye çalışır. "O, etrafına toplanan grubunu, ancak cehennem ashabı olsunlar diye davet eder." (Fâtır, 35/6). Dolayısıyla dikkatli olup tedbirinizi alın ve onu düşman edinin. Zira o, helak edici bir köpektir. Onun en büyük eme­li, îmânınızı almak ve cehennemde devamlı kalmanıza sebep olmak­tır. Bunu yapamazsa, sizi açık bir fâsıklığa sevk etmek ve ezici bir şekilde zulmetmektir. Şeytanın en düşük emeli ise, sizi hayırlı işleri yapmaktan alıkoymak, mertebelerinizi ve derecelerinizi düşürmektir. Buna ancak diğerlerini yapmaktan ümidini kesince razı olur. Onun şerrinden Allah'a sığınırız; sonra yine O'na sığınırız.
 
Hakk'a ve bakî hayata talip olan mümine, Şeytan'ın ne birinci emeli (onu îmansız bırakmak), ne de ikinci emeli (hayırlı işleri yap­maktan alıkoymak) gizli kalır. Zühd hayaü yaşamaya çalışan cahil­lerde ve gaflet içindeki âlimlerde görülen şüpheye düşme, zihin karı­şıklığı ve sinsi Şeytan'ın verdiği vesvesenin etkisi altında kalma, Şeytan'ın bu iki emelinin dışındaki kötülükler arasındadır. Şeytan böyle cahil ve âlimleri gurura sevk eder. "Onlar da, iyi yaptıklarını zanne­derek" ifrata ve tefrite düşerler.
 
Bu sebeplerden dolayı Tarîkat-i Muhammediyye'yi yazmak ar­zu ettim ve Siret-i Ahmediyye'yi açıklamak istedim ki, hak yola giren herkesin ameli ona arz edilsin ve böylece "doğruyu bulan", "hata eden"den; "kurtulan", "helak olan"dan ayırt edilebilsin.
 
Rablerin Rabbi'ne tevekkül ederek bu kitabı üç bölüm olmak üzere tertip ettim.

 
 
 
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789757422921
MarkaHisar Yayınları
Stok DurumuVar
9789757422808
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.