2020 DHBT Tafsilat, Din Hizmetleri Alan Bilgisi Konu Anlatımlı Hazırlık

Fiyat:
85,00 TL
İndirimli Fiyat (%44,7) :
47,00 TL
Kazancınız 38,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


  Kitap             Din Hizmetleri Alan Bilgisi DHBT Hazırlık Kitabı, Tam Uyumlu, DHBT 1-2
  Yazar            Mehmet Ümütli
  Yayınevi        Yedibeyza Yayınları
  Kağıt - Cilt     1.Hamur, Karton kapak cilt
  Sayfa - Ebat  631 sayfa, 19,5x27 cm  Büyük Boy
  Yayın Yılı       2020 Yeni baskı


 

Yedibeyza Yayınevi tarafından yayınlanan Mehmet Ümütli Din Hizmetleri Alan Bilgisi DHBT Hazırlık kitabı nı incelemektesiniz.
Mehmet Ümitli Alan Bilgisi DHBT Konu Anlatımlı hazırlık kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

 
 
Tamamı 631 sayfa olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Hazırlık Kitabı Çıktı. 

  TÜM ADAYLAR İÇİN…ORTAÖĞRETİM - ÖNLİSANS - LİSANS

  Tafsilât  (Detaylı Konu Anlatımı)

DHBT-1 ve DHBT-2  TEK KİTAPTA !!!

SON SINAV SİSTEMİNE TAM UYUMLU TEK KİTAP !!!

100 % 100 BAŞARI GARANTİSİ VERİYORUZ !!!

KONU ANLATIMLI MEAL BİLGİSİ İLAVELİ(Türkiye’de İLK !!!)

 
Diyanet İşleri Başkanlığı İhtisas Eğitim Merkezi Fıkıh-Arapça Eğitim görevlisi Mehmet ÜMÜTLİ tarafından hazırlanan bu kitap bu alanda yazılmışen güvenilir ve en sağlam;  özgün konu anlatımıyla en kapsamlı kaynaktır.

“DHBT SINAVINI KAZANDIRAN KİTAP!” ilkesiyle yola çıktık ve binlerce kardeşimizi yazılı ve sözlü sınavlara hazırladık…

Geçmiş yıllarda Diyanet tarafından yapılan bütün sınavlarda başarımızı kanıtladık ve siz değerli okuyucularımızın takdirini kazandık ve TAVSİYE EDİLEN TEK KİTAP olmayı başardık…

Çalışmamız Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev almak isteyen İmam-Hatip Lisesi, Önlisans ve İlahiyat Fakültesi mezunu olan kardeşlerimize yönelik olarak titiz bir şekilde kaleme alınmıştır.

NEDEN Tafsilât?

DEĞERLİ DHBT ADAYLARIMIZ...


Bildiğiniz gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda ilk defa göreve başlamak için DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) yapılmaktadır. Sınav, ÖSYM tarafından iki yılda bir defa yapılmaktadır. Bu sınavda başarılı olunmadan Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din Görevlisi, Müezzin veya Kur’ân Kursu Öğreticisi olarak memur statüsünde çalışılması mümkün değildir. Dolayısıyla Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sizler için büyük önem arz etmektedir.

Öte yandan içinde bulunduğumuz bilgi çağında doğru bilgiye doğru kanaldan ulaşma da büyük önem arz etmektedir. Zira öğrendiğimiz bilginin inancımız olduğunu düşünürsek konunun ciddiyeti ve her kaynaktan alınmayacak kadar yüce olduğu ortaya çıkmaktadır.

DHBT tafsilât kitabı, bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmıştır. Zira bu alanda yapılmış olan çalışmalar, hem sadra şifa olmamakta hem de konunun uzmanları tarafından hazırlanmadığı için en kutsal alan olan dinî bilgi sahasında tabiri caizse bilgi kirliliğine sebep olmaktadırlar. Yazanlarının kim oldukları bilinmeyen, beklide hayatında hiç mihraba geçmemiş insanlar tarafından hazırlandığı düşünülen çalışmalar bunlardan sayılabilir. Bununla birlikte alanda uzmanlığı olmayan kimi din görevlisi arkadaşların tenkîh ve tahkîk etmeden sağdan soldan aldıkları malumat ile kitap çıkarıyor olması da içler acısı bir durumdur. Sınava girecek olan adaylarımıza tavsiyemiz bu nitelikteki yazarların ve yayınevlerinin bilgi kirliliğine sebep olan kitaplarına itibar etmemeleridir.

DHBT tafsilât kitabında bilgiyi doğru ve planlı bir şekilde ve tamamen sınava girecek adayları göz önüne alarak işlemeye çalıştık. Konuları bir din görevlisinin ve adayının bilmesi gerektiği kadar izah ettik. Zira konu bilinmeksizin salt soru çözmenin kuru bir ezberden öteye gitmediği kanaatini taşımaktayız. Nitekim DHBT sınavlarında Dinler Tarihi ve Mezhepler Tarihi konularında ayrıntı bilgilerin yoğun olarak sorulmuş olması da bunu ispatlayan bir durumdur.

Bu çalışma içeriğiyle İmam-Hatiplik, Müezzinlik, Kur’ân Kursu Öğreticiliği seviyesinde DHBT sınavına hazırlanan ORTAÖĞRETİM-ÖNLİSANS-LİSANS düzeyindeki bütün adaylarımıza hitap etmektedir.


2020 DHBT tafsilât Kitabının Belirgin Özellikleri


Adından da anlaşıldığı gibi en kapsamlı ve detaylı konu anlatımına sahiptir.

Alanında en güvenilir konu anlatımına sahiptir.

Konu anlatımında önemli noktalar koyulaştırılarak algıda seçicilik sağlanmıştır.

Konu içinde verilen “tafsilât” ve “öğrenmeden geçme” bilgi notlarıyla püf noktalar belirtilmiştir.

En önemlisi, tafsilât kitabımız; Dhbt hazırlık kurslarında en çok tercih edilen hazırlık ders kitabıdır.


Nasıl Çalışmalıyız?

Öncelikle bütün sınavlarda olduğu gibi DHBT’de de başarılı olmanın tek yolu planlı bir çalışmadan geçmektedir.

Konu anlatımı mutlaka not alınarak veya altı çizilerek çalışılmalıdır.

Önemli hususlar ezberlenmelidir.

Konular veya kavramlar arasında bağlantı bulunması halinde, daha fazla dikkat edilmeli, analiz ve sentezleme yöntemi kullanılmalıdır.

Konu anlatımları sonunda yer alan testlerden yanlış cevapladığınız olması halinde ilgili konu tekrar   gözden geçirilmelidir.

Yeterli Olur mu?

2020 DHBT tafsilat Konu Anlatımlı Hazırlık Kitabı, konu anlatımı olarak yeterli bir çalışmadır.

Konular bitirildikten sonra daha fazla soru çözülerek bilginin yerleşmesi ve farklı soru tekniklerinin görülmesi sağlanmalıdır.

Bu konuda adaylarımıza Tafsilat Soru Bankası ve Çözümlü Denemelerimizi ve DHBT’nin Pusulası yayınlarımızı tavsiye ediyoruz.
        
Gayret bizden, Başarı ise yalnızca Yüce Allah’tandır. 
ÖNSÖZ


DHBT Sınavına Girecek Adaylarımıza Önemli Tavsiyeler

1. Öncelikle şu önemli noktayı ifade etmeliyiz ki yapılacak olan DHBT-I ve DHBT-II sınavlarının soruları DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI tarafından hazırlanmaktadır. Yalnızca sınav ÖSYM tarafından yapılacaktır. Bu konuda değişik şaibeler ve söylentiler yayınevleri tarafından bilinçli çıkarılmakta ve adayın bocalayıp yayınladıkları değersiz kitapları almaları sağlanmaktadır.

2. Yapılacak DHBT-I ve II sınavlarındaki sorular DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’nda çalışacak olan adayları tespit etmek amacıyla dikkatle hazırlanmakta olup ve çoğunlukla bilgi içerikli sorulardan oluşacaktır. Zira bileni bilmeyenden ayırmanın bundan başka bir doğru yolu bulunmamaktadır. Ağırlıklı olarak yorum soruları sorulacağına dair şaibeler kurumumuz dışında çalışanlar tarafından bilinçli olarak ortaya atılan iddialardır. Bu sebeple adaylarımızın işi şansa bırakmamaları ve sınava çok iyi hazırlanmaları gerekmektedir. Zira Diyanet İşleri Başkanlığı’nda boş olan kadrolar ve din görevlisi ihtiyacı her geçen yıl ciddi oranda azalmaktadır.

3. Diyanet Sınavlarına yönelik alan, adeta bir rant kapısı olmuştur, dolayısıyla bu alanın uzmanı olmayan, hatta basit bir fetva sorusuna dahi cevap vermekten aciz insanlar bu alana girmektedirler ve değişik yayınlarla “bilgi kirliliği”ne sebep olmakta ve bir umutla sınava girecek kardeşlerimizi üzülerek ifade edelim ki kandırmaktadırlar. “Komisyon” adında kim oldukları bilinmeyen, beklide hayatında hiç mihraba geçmemiş insanlar tarafından hazırlandığı iddia edilen çalışmalar bunlardan sayılabilir. Sınava girecek olan kardeşlerimize tavsiyemiz bu karakterdeki yazarların ve yayınevlerinin bilgi kirliliğine sebep olan kitaplarına itibar etmemeleridir.

4. Son olarak DHBT ve Diyanet’e yönelik yapılan bütün sınavlarda güvenebileceğiniz tek yayınevinin yedibeyza yayınları olduğunu iftiharla ifade ediyoruz.
 

 KİTABIMIZIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ:

1. Alanında Uzman Güvenilir Yazar (DİB. Eğitim Görevlisi Mehmet ÜMÜTLİ) 
2. En Geniş ve Kapsamlı Konu Anlatımı. (Çalışmamız bu alanda yazılmış en kapsamlı kaynaktır.)
3. Konu Anlatımında Önemli Noktalar Koyulaştırılarak Dikkat Çekilmiştir.
4. Konu İçinde Verilen Bilgi Notu ile Püf Noktalar Belirtilmiştir.
5. 631 sayfa
6. Kısacası EN GÜVENİLİR KAYNAK…
 
KİTABIMIZ SINAVLARA YÖNELİK HAZIRLANMIŞ OLMAKLA BİRLİKTE HER DİN GÖREVLİSİNİN ve ADAYININ  YANINDAN AYIRAMAYACAĞI  BİR KAYNAKTIR.


 
 
Diyanet İşleri Başkanlığımız son yıllarda yapmış olduğu sınavlarla mensubu bulunan ve toplumu din konusunda aydınlatmaya çalışan din görevlilerinin ve bu vazifeye aday olacakların bilgi seviyelerini artırmayı ve buna paralel olarak topluma daha sağlıklı dini bilgi sunmayı hedeflemektedir.
 
Bu bakımdan soruları Başkanlığımızın uzmanları tarafından hazırlanan ve bu yıl ilk defa ÖSYM tarafından yapılacak olan Din Hizmetleri Alan Testi (DHBT) sınavı ve kurum içi görevlendirmeler için Başkanlığımız tarafından yapılan Mesleki Bilgi Seviye Tespit (MBST) Sınavı ve her türlü YETERLIK sınavları büyük önem arz etmektedir.
 
Bununla birlikte içinde bulunduğumuz bilgi çağında doğru bilgiye doğru kanaldan ulaşma da ayrı bir önem arz etmektedir. Zira öğrendiğimiz bilginin inancımız olduğunu düşünürsek konunun ciddiyeti ve her kaynaktan alınmayacak kadar kutsal ve yüce olduğu ortaya çıkmaktadır.
 
Bu çalışma, bir ihtiyaç sonucu yapılmıştır. Zira bu alanda yapılmış olan çalışmalar, hem sadra şifa olmamakta hem de konunun uzmanları tarafından hazırlanmadığı için en kutsal alan olan dini bilgi sahasında tabiri caizse KİRLİLİĞİ’ne sebep olmaktadırlar.
 
Yapmış olduğumuz bu mütevazı çalışmada dini bilgiyi doğru ve planlı bir şekilde ve tamamen sınava girecek adayları göz önüne alarak işlemeye çalıştık. Konuları bir din görevlisinin bilmesi gerektiği kadar izah ettik, zira konu bilinmeksizin mücerret soru çözmenin kuru bir ezberden öteye gitmediği kanaatini taşımaktayız.
 
Bu çalışma muhtevasıyla İMAM-HATİPLİK, MÜEZZİNLİK, KUR'ÂN KURSU ÖĞRETİCİLİĞI ve MBST sınavlarına hazırlanan adaylarımıza hitap etmektedir.
 
Çalışmamızda amiltuha amele men tabbe limen habbe misali bir gayret sarf ettik. Ancak yinede gözden kaçan eksiklerimiz ve hatalarımız olmuş ise şimdiden özür dileriz. Bu mütevazı çalışmanın hazırlanmasında manevi desteklerini üzerimden eksik etmeyen anneme, babama, eşime ve kızım Fatıma Betül'e sonsuz teşekkür ederim.
 
Gayret bizden Tevfik yalnız Allah'tandır. 
 
Mehmet ÜMÜTLİ
 
 
Diyanet işleri başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca;
 
1-Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
 
2. Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'ân kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
 
3. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler,
 
4. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavından (MBSTS) Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.  ( mehmet ümütli dhbt kitabı, din hizmetleri alan bilgisi dhbt hazırlık kitabı, dhbt hazırlık kitabı, son baskı, mehmet ümütli diyanet sınav kitabı, dhbt diyanet sınavı hazırlık kitabı, mehmet ümütli yeterlik, mbsts mehmet ümitli )
 
 
SINAV KONULARI - SORU DAĞILIMI
 
Sınav Konuları ve Soru Dağılımı Şeması :
 
1. Kur'an Bilgisi ( Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an'ı anlama ve meal bilgisi ) 10 SORU
2. Tefsir 10 SORU
3. Akaid ve Kelam 10 SORU
4. Fıkıh ve İlmihal 15 SORU
5. Hadis 10 SORU
6. Siyer ve İslam tarihi 10 SORU
7. Dinler ve Mezhepler Tarihi 15 SORU
 
 
DHBT Konuları ve Soruları
 
DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.
 
DHBT'nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.
 
 
DHBT-1'de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
 
1. İslam İnanç Esasları
2. islam ibadet Esasları
3. Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'an'ı anlama ve meal bilgisi)
4. Siyer
5. islam Ahlaki
 
DHBT'nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için ilahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.
 
DHBT-2'de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
 
1. Tefsir
2. Fıkıh
3. Hadis
4. Akaid ve Kelam
5. islam Tarihi
6. Dinler ve Mezhepter Tarihi
7. Dini Hitabet
 
 

 
yedibeyza yayınları Mehmet ümütli din hizmetleri alan bilgisi dhbt 1-2 konu anlatımlı hazırlık kitabı nı incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786056199158
MarkaYedibeyza Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786056199158
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.