• Tüm Kategoriler
  • Anlaşmalı kargo firmamız MNG kargo dur. 

   Virüs Salgını nedeniyle, özellikle TESLİMATTA KAPIDA ÖDEME Şekliyle yapılan alımlarda ufak tefek teslimat sorunları yaşasak ta, genel itibariyle STOKLU çalıştığımız için GÖNDERİMLERİMİZ devam etmektedir. Havale veya kredi kartı ile alımlarda sorun daha az yaşanmaktadır.

   AYRICA PEŞİN FİYATINA VADE FARKSIZ 3 TAKSİT LE ALIŞVERİŞ BAŞLAMIŞTIR.     

   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku

   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Görsel 1
   Görsel 2
   Görsel 3
   Görsel 4
   Görsel 5
   Görsel 6
   Fiyat:
   200,00 TL
   İndirimli Fiyat (%40,5) :
   119,00 TL
   Kazancınız 81,00 TL
   119.00 www.goncakitap.com.tr
   29,75 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo
           Stoktan Kargo

   Kitap             Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku
   Yazar            İbn Rüşd
   Tercüme        Ahmed Meylani
   Yayınevi        Ensar Neşriyat
   Liste Fiyatı    200 TL  
   Kağıt Cilt       Sarı şamua - Ciltli, 3 Cilt takım
   Sayfa Ebat    1.992 sayfa - 16.5 X 23.5 cm
   Yayın Yılı       2015
   ISBN              9786059991650


   İbn Rüşd Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid, Mezhepler Arası Mukayeseli İslâm Hukuku kitabı nı incelemektesiniz.
   Ensar Yayınları 3 Cilt Bidayetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid Mezhepler Arası Mukayeseli İslam kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıylaoku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert Olandır. Alak 1-2   İbn Rüşd, Bidâyetü'l­Müctehid'de, hem kitabın bütünü, hem de incelediği her bir kitap açısından, son derece sistemli bir yol izler. Her kitabın başında, ele alacağı konuları belirtir. Konuları işlemeye başlayınca, müctehidlerin ittifak ettiği noktaları belirterek söze başlar. Daha sonra da ihtilâf ettikleri meseleleri ele alır. İhtilâf edilen meselelerde, belirleyebildiği bütün müctehidlerin görüşlerini tasnifli bir biçimde sunar. Bu ihtilâfın sebebi klişesiyle, ihtilâflarının kaynağını belirtir. Her görüşün dayanağını ve iç tutarlılığını ya da tutarsızlığını belirttikten sonra, doğruya yakın gördüğü görüşü tercih eder; bazan da tamamen kendine has yeni bir görüş ortaya koyar.

   İbn Rüşd, genel olarak Mâliki mezhebine bağlı olmakla birlikte, iç tutarlılığı açısından sakat gördüğü noktalarda bu mezhebi eleştirmekten de geri kalmaz. Ele aldığı konuları seçerken, âyet ve hadislerde açıkça belirtilmiş (=mantûk) ya da bu belirtilenlerle ilgili olup kendileri hakkında açık bir düzenleme bulunmayan (=meskût) konuları ele almaya ve bu çerçevenin dışına taşmamaya büyük bir özen gösterir. Ayrıca, kendi zamanında tartışma konusu olan ilgi çekici meselelere de yer verir.

       --------------------

   İbn Rüşd'ün Bidâyetü'l-Müctehid'i, Mezheblerarası Mukayeseli İslâm Hukuku (=hüâf) alanındaki eserlerin en meşhurlarından biridir. Bu kitap, İbn Rüşd'ün hem Maliki mezhebini, hem de genel olarak mukayeseli fıkıh ilmini çok iyi kavradığını ortaya koyar. Bidâyetü'l-Müctehid, Kitâbü't-Tahâret''ten Kitâbü'l-Akdiye'ye kadar ftırûu'l-fıkh'ın bütün konularını içine alır.

   İbn Rüşd, Bidâyetü'l-Müctehid de, hem kitabın bütünü, hem de incelediği her bir kitap açısından son derece sistemli bir yol izler. Her kitabın başında ele alacağı konuları belirtir. Konuları işlemeye başlayınca, müctehidlerin ittifak ettiği noktalan belirterek söze başlar. Daha sonra da ihtilâf ettikleri meseleleri ele alır. İhtilâf edilen meselelerde, belirleyebildiği bütün müctehidlerin görüşlerini tasnifli bir biçimde sunar. "Bu ihtilâfın sebebi" klişesiyle, ihtilâflarının kaynağını belirtir. Her görüşün dayanağını ve iç tutarlılığını ya da tutarsızlığını belirttikten sonra, doğruya yakın gördüğü görüşü tercih eder; bazan da tamamen kendine has yeni bir görüş ortaya koyar. İbn Rüşd, genel olarak Maliki mezhebine bağlı olmakla birlikte, iç tutarlılığı açısından sakat gördüğü noktalarda bu mezhebi eleştirmekten de geri kalmaz.

   İbn Rüşd, Bidâyetü'l-Müctehid de ele aldığı konuları seçerken, âyet ve hadis­lerde açıkça belirtilmiş (=mantûk) ya da bu belirtilenlerle ilgili olup kendileri hakkında açık bir düzenleme bulunmayan (=meskût) konuları ele almaya ve bu çerçevenin dışına taşmamaya büyük bir özen gösterir. Ayrıca, kendi zamanında tartışma konusu olan ilgi çekici meselelere de yer verir. Hadislerin değerlen­dirilişinde, İbn Abdilberr'e büyük güven duyar.

   Değerli bilgin Muhammed Hamidullah, Endülüslü meşhur hukukçu İbnü'l-A-rabi'nin, Bağdad'a gelip, hilaf ilminin kurucusu Debûsî'nin (ö. 430/1039) eserlerini kopya ettiğini ve Batı İslâm dünyasında yaydığını, bu sebeple de İbn Rüşd'ün hukukî eserlerinin Debûsî'den mülhem olduğunun düşünülebileceğini belirtir[89] Bu konu, gerçekten ciddî bir mukayeseli incelemeye muhtaçtır. Yaptığımız kısa bir incele­meden elde edebildiğimiz izlenime göre, Debûsî'nin mukayeseli fıkıh alanındaki şaheseri el-Esrâr fîi-Furû'u ile İbn Rüşd'ün Bidâyetüi-Müctehidi arasında iktibas ilişkisi bulunmuyor. Ancak, İbn Rüşd'ün, selefi Debûsî'den yararlanmış olma ihtimali uzak değildir. Bununla birlikte, belirtmek gerekir ki, Bidâyetü'l-Müctehid, İbn Rüşd'ün bütün şahsiyet çizgilerini yansıtmaktadır.

   Üsküdar Vaizi, muhterem Kazım Ünsal'a, eksik gördüğü yerleri bildirdiği için, özellikle teşekkür ederim.

   Vecdi AKYÜZ İstanbul 1991; 2014


    
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786059991650
   MarkaEnsar Neşriyat
   Stok DurumuVar
   9786059991650
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.