• Tüm Kategoriler
  • Anlaşmalı kargo firmamız MNG ve PTT kargo dur. 

   Bu TAM KAPANMA SÜRECİNDE ürün sevkiyatımız devam edecektir. Kargo Çalışmaktadır.

   Virüs Salgını nedeniyle, özellikle TESLİMATTA KAPIDA ÖDEME Şekliyle yapılan alımlarda ufak tefek teslimat sorunları yaşasak ta, genel itibariyle STOKLU çalıştığımız için GÖNDERİMLERİMİZ devam etmektedir. Havale veya kredi kartı ile alımlarda sorun daha az yaşanmaktadır.

   AYRICA PEŞİN FİYATINA VADE FARKSIZ 3 TAKSİT LE ALIŞVERİŞ BAŞLAMIŞTIR.     

   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi

   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Görsel 1
   Görsel 2
   Görsel 3
   Görsel 4
   Görsel 5
   Görsel 6
   Fiyat:
   22,00 TL
   İndirimli Fiyat (%45,5) :
   12,00 TL
   Kazancınız 10,00 TL
   5.0 1
   12.00 www.goncakitap.com.tr
   Aynı Gün Kargo

   Kitap             Ehli Sünnet Akaidi, Nesefi Akaidi Şerhi
   Yazar             Ömer en Nesefi
   Tercüme        Mustafa Kasadar
   Yayınevi        Ravza Yayınları
   Kağıt Cilt       2.Hamur - Karton Kapak
   Sayfa Ebat    272 sayfa - 13.5x21 cm
   Yayın Yılı       2019


   Ömer Nesefi Ehli Sünnet Akaidi adlı kitabını incelemektesiniz.
   Ravza Yayınları Nesefi Akaidi Şerhi adlı kitap hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   Ehli Sünnet Akaidi
   Ömer Nesefi

   Elinizdeki eserin metni Necmeddin Ömer en-Nesefi (v:537/1142)'ye aittir. Kendisi Hanefi fıkıhçı ve kelamcılardandır. Yazıldığı tarihten itibaren büyük bir rağbet görmüş ve İslam dünyasına hızla yayılmış, üzerine elli civarında şerh yazılmıştır.

   Nesefi Akaidi Osmanlı medreselerinde ve Ezher-i Şerifte asırlar boyunca ders kitabı olarak okutulmuş, günümüzde de İslâm ülkelerinin çeşitli üniversitelerinde ve daha başka ilim çevrelerinde akaid sahasının ana kitabı olma vasfını korumaktadır.

   Risalenin en önemli özelliği İslâm akaidini derli toplu ve öğretici bir tarzda özetlemesi, talebelerin inanç ve fikir yapılarına şekil vermiş olmasıdır.

   Önsöz

   SMILLAHİRRAHMANİRRAHİM

   Bizleri İslam ile şereflendiren Yüce Rabbimize hamd, Re­sulüne, onun pak ehli beytine ve bütün ashabına salat ve selam olsun.

   Şüphesiz ki Müslümanın iman ettikten sonra üzerine düşen ilk görev, doğru bir akide/inanç sahibi olmak için gay­ret göstermesidir. Zira sahih/geçerli bir iman olmadan hiçbir amelin faydası dokunmaz.

   Daha ilk devirlerde saf İslam inancım bozmak için birçok fikri akım ortaya çıkmış ve bunlar çeşitli isimler altında kendi dini anlayışlarım yaymaya çalışmışlardır. Hatta bunlar­dan birçoğu kendi anlayışlarını kabul ettirmek için cebir ve şiddet kullanmaktan da geri durmamışlardır. Daha sonraları fırka-i dalle (sapık fırkalar/mezhepler) ismi altında toplanan bu Arkaların ortak özelliği akli ve indi (delilsiz) yorumlara fazlaca önem atfetmeleri ve Hz. Peygamber, sahabe ve tabii­nin yolundan sapmış olmalarıdır.
    
   Bu fırkalar ve görüşleri her zaman azınlık olmalarına rağ­men Ehli Sünnet'in hoşgörüsü altında varlıklarını devam et­tirmişler, kendileri isyana kalkışmadıkları sürece sırf o fikir­leri taşıyorlar diye Ehli Sünnet çoğunluk tarafından baskı ve şiddete maruz kalmamışlardır. Ancak bu rka-i dalle men­supları ellerine güç ve iktida geçirdiklerinde Ehli Sünnet ço­ğunluğa ve onların seçkin âlimlerine zulüm ve işkence yap­maktan geri durmadıkları gibi; kendi aralarında birbirleriyle çarpışmaktan da geri durmamışlardır.

   Henüz tedvin devrinin başlamadığı bu dönemde sa­pık cerayanlar ve fırkalar karşısında Müslümanların sahih Akide sahibi olmalarını sağlamak için ilk eser veren âlim Hanefi mezhebinin imamı İmam-ı Azam Ebu Hanife rahmetullahi aleyhtir.

   Bu devirde yazılan eserlerin ortak özelliği çok kısa ve özlü olmalarıdır. "Selef alimlerinin meydana getirdiği ilk eserler küçük akide risaleleri halinde olmuştur. Bu risalel­erde Ehl-i Sünnet akidesi umumiyetle veciz ifadeler halinde hulasa edilir. Mukabil görüşlere, itiraz ve münakaşalara yer verilmez." (İ. H. İzmirli, Yeni İlm-i Kelam)

   Elinizdeki kitabın metni Necmeddin Ömer en-Nesefi (v: 537/ 1142)'ye aittir. Kendisi Hanefi fukahasından ve kelamcılardandır. Yazıldığı tarihten itibaren büyük bir rağbet gören ve medreselerde okutulmaya başlanan Ömer en-Nesefi'nin Akaid metni üzerine birçok şerhler yazılmıştır. Bunlar ara­sında en çok şöhret bulanı ise Sa'düddin et-Taftazani (v. 793/ 1390)'ye ait olan şerhtir. Bu şerh üzerine yapılan şerh, hâşiye ve ta'likler, Nesefi metnine yapılan şerhlerden çok fazla olup sayılan elli civarındadır.

   Nesefi Akaidi'nin bu denli meşhur olmasını bazı âlimler Taftazani'nin yazmış olduğu bu şerhe bağlamışlardır. Ancak 
   eserin İslâm akaidinin derli toplu ve öğretici bir tarzda özet­lemesinin ve talebelerin inanç ve fikir yapılarına şekil vermiş olmasının etkisinin çok fazla olduğu muhakkaktır.

   Günümüzde de halen Medrese usulü eğitim veren ku­rumlarda akaid metni olarak ezberletilen Nesefi Akaidi arıca onlarca tercümesi yapılarak çeşitli yayınevleri tarafın­dan neşredilmiştir. Hatta Taftazani'nin şerhi dahi birçok farklı tercüme ile yayınlanmıştır. Diyebiliriz ki Nesefi Aka­idi geçmişte ulaşğı şöhretinden günümüz Türkiyesinde de hiç bir şey kaybetmiş değildir. Nesefi Akaidi halen daha en çok okutulan ve ezberletilen akaid metni olma özelliğini ko­rumaktadır.

   Ravza Yayınları'nın akaid metinlerini Arapça as ve ter­cümesiyle birlikte müstakil kitaplar halinde yayınlama arzu­sunun ikinci kitabı olarak hazırladımız Nesefi Akaidi'nin Ehi Sünnet inancının korunması ve yayılması noktasında küçük de olsa bir vazife ifa etmesi en büyük kazancımız olacaktır.

   Sözlerimizin sonu alemlerin Rabbi olan Yüce Allah'a hamd etmektir.

   Mustafa Kasadar
   24.08.2015
   Oltu-Erzurum
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786059261067
   MarkaRavza Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786059261067
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.