El İbanetül Kübra 2 Cilt Takım

Fiyat:
1.500,00 TL
İndirimli Fiyat (%52,3) :
715,00 TL
Kazancınız 785,00 TL
Havale / EFT:
693,55 TL
200,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo
El İbanetül Kübra
 
Ebu Abdillah Ubeydullah b. Muhammed b. Muhammed el Ukberi
İbn Batta
2 Cilt Takım
Büyük Boy
Kalın Ciltli
Şamua Kağıt
1456 Sayfa

 
Bu kitap, şerh edilen diğer akide kitaplarından ayrıdır. Şöyle ki burada Rasûlullah (s.a.v.), ashabı, aynı şekilde tabiin ve fakihlerden gelen rivayetler, muttasıl senetlerle zikredilmektedir. Sonra kitabın müellifi şeyh, sahih itikat konusundaki ilmini ve anlayışını beyan etmekte, bazı kapalı hususları açıklığa kavuşturmaktadır.

Gerçekten çok faydalı bir iş yapmıştır. Bu, kadri büyük değerli bir kitaptır. İçerisinde Ehlisünnet ve’l Cemaat’in akidesini ortaya koymuş; Mürcie, Kaderiye ve Cehmiyye gibi fırkaların sapıklıklarını beyan etmiştir.

Bu kitaptaki çalışmalarımız şöyledir:

Ravilerin isimleriyle senetlere hareke koydum. Hadislerin tahriçlerini yapıp hepsini sünnet kitaplarındaki yerlerine nispet ettim. Rivayetlerin hadis ilmi kaidelerine göre sahih, hasen veya zayıf olarak hükmünü belirttim. Ya da bu konudaki hükmü, bu konuda öne çıkan Heysemi, İbn Hacer, Ahmed Şakir veya Elbani gibi âlimlere havale ettim. Allah hepsine rahmet etsin. Kitaptaki diğer rivayetlerin hükümlerini belirterek tahriçlerini yaptım.

Eğer onlardan birini şeriat kitapları içinde bulamadıysam önümdeki senetten hüküm çıkarmaya çalıştım. Eğer bir ravi hakkında bilgiye rastlayamadıysam, ilmin emaneti gereği rivayeti olduğu gibi bıraktım. Müellifin hayatından bahsettim. Son olarak; Allah’tan bu ameli sadece Allah için eylemesini, ona başka biri için herhangi bir pay kılmamasını diliyorum.
Eğer doğru yapmışsam, bu Tek olan Allah katındandır. Eğer hata etmişsem, ki beşerin hali budur, benden ve şeytandandır. Allah’tan af ve mağfiret dilerim. Allah’ın salatı efendimiz Muhammed’in, ailesinin ve tüm ashâbının üzerine olsun.

Ebu Hafs Seyyid İmran


TAHKİK EDENİN ÖNSÖZÜ

Şüphesiz tüm hamdler Allah’a aittir. O’na hamd ederiz, O’ndan yardım, hidayet ve bağışlanma dileriz. Nefislerimiz şerrinden, amellerimizin kötülüklerinden O’na sığınırız. Allah kime hidayet ederse, artık onu saptıracak yoktur. Kimi de saptırırsa, artık ona hidayet edecek yoktur.

Şehadet ederim ki Tek ve Ortaksız olan Allah’tan başka ilah yoktur. O el-Evvel’dir; O’ndan önce hiçbir şey yoktur. O el-Âhir’dir; O’ndan sonra hiçbir şey yoktur. O ez-Zahir’dir; O’nun üstünde hiçbir şey yoktur. O el-Batın’dır; O’nun ötesinde hiçbir şey yoktur.

Allah Teâlâ kutsi hadiste şöyle buyurur: “Ben ortaklar içerisinde şirkten en müstağni olanım. Her kim bir amel işler ve o amelde benimle birlikte benden başkasını ortak kılarsa, onu şirki ile baş başa bırakırım.” Bunu Müslim rivayet etmiştir.
Yine şehadet ederim ki seyyidimiz, peygamberimiz, büyüğümüz ve sevgilimiz Muhammed, Allah’ın Rasûlüdür. Kendisine iki vacip kılandan sorulduğunda şöyle buyurmuştur: “Her kim Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmaksızın ölürse cennete girer. Her kim de Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşarken ölürse cehenneme girer.” Bunu da Müslim rivayet etmiştir.

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa, öylece sakının ve siz ancak Müslümanlar olarak ölün.” (Âl-i İmran, 102)

“Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan; ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, üzerinizde bir gözetleyicidir.” (Nisa, 1)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki, Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Rasûlü’ne itaat ederse, muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.” (Ahzab, 70-71)
Şüphesiz sözlerin en doğrusu Allah Teâlâ’nın kitabı, yolların en güzeli Muhammed’in (s.a.v.) yoludur. İşlerin en kötüsü, sonradan ortaya çıkarılanlarıdır. Sonradan ortaya çıkarılan her şey bidat, her bidat sapıklık, her sapıklık da ateştedir. Size vaat edilen kesinlikle gelecektir, sizler kesinlikle aciz bırakacak değilsiniz.

Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Senden önce gönderdiğimiz elçilerimize sor: Rahmân’dan başka kulluk edilecek ilâhlar var etmiş miyiz?” (Zuhruf, 45)

Şüphesiz Allah Teâlâ Âdem’i yarattığında Âdem’in sırtından misak almıştır; sulbünden bir zürriyet çıkarmış, sonra onları önünde tohum gibi yaymıştır. Sonra onlara konuşup “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demiş ve buna kendilerini şahit tutmuştu. Onlar da: “Evet şahidiz” demişlerdi. Bu, kıyamet günü, “Bizim bundan haberimiz yoktu” dersiniz veya “Daha önce babalarımız Allah’a ortak koşmuşlardı, biz de onlardan sonra gelen bir soyuz, bizi, boşa çalışanların yaptıklarından ötürü yok eder misin?” dersiniz diyedir.” (A’raf, 172-173). Bunu Hakim rivayet etmiş, şöyle demiştir: “Bu, isnadı sahih olan bir hadistir ama Buhârî ile Müslim rivayet etmemiştir.”

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257948937
MarkaKarınca Polen Yayınları
Stok DurumuVar
9786257948937
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.