Hadislerle İlimler ve Hikmetler, 2.Hamur POLEN

Fiyat:
200,00 TL
İndirimli Fiyat (%51) :
98,00 TL
Kazancınız 102,00 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap           Hadislerle İlimler ve Hikmetler

Yazar           İbn Receb el-Hanbeli
Tercüme     Mehdi Canpolat
İhtisar         Hişam b. Muhammed b. Said Âliberğaş
Yayınevi     Polen Karınca Yayınları
Kağıt Cilt    2. Hamur  - İnce Ciltli
Sayfa Ebat  536 sayfa -  13,5x21 cm
Yayın Yılı    2021Polen Yayınevi Hadislerle İlimler ve Hikmetler adlı kitabı incelemektesiniz.

İbn Receb el Hanbeli Hadislerle İlimler ve Hikmetler kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


      
Hadislerle ilimler ve hikmetler kitabı, allame Hafız İbn Receb el-Hanbeli’nin (rahimehullah) yazdığı en harika kitaplarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bu kitabında, nebevi hadisi şerifleri açıklamasında, diğerlerinin önüne geçmiş, bir üstünlük sağlamış ve harikalıklar ortaya koymuştur. Kitabı, hastaların şifası, susamışların suyu olmuştur. Yazar kitabına, Kuranı Kerim’in tefsirinden, resullerin efendisinin sünnetinden ve selefi salihinin eserlerinden inciler eklemesinin yanında fıkhi faideler, usul kaideleri, edebi açıklamalar, dille ilgili incelikler, davranış sırları ve eğitimle ilgili açıklamalarda bulunmuştur.


    MUKADDİME

Kuşkusuz hamd Allah'a mahsustur, Ona hamd eder, Ondan yardım ister, Ondan hidayet ve bağışlanma dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimi­zin kötülüklerinden Ona sığınırız. Allah kime hidayet ederse onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa ona hidayet edecek yoktur.

"Ey iman edenler, Allah'tan nasıl korkup-sakınmak gerekiyor­sa öylece korkup-sakının ve siz, ancak müslüman olmaktan başka (bir din ve tutum üzerinde) ölmeyin/'1

"Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türetip-yayan Rabbinizden korkup-sakının. Ve (yine) kendisiyle, birbirinizle dilekleştiğiniz Allah'tan ve akrabalık (bağlarını koparmaktan sakının. Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözeticidir."[1]   1-Ali-İmran: 102

"Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve sözü doğru söyleyin. Ki O (Allah), amellerinizi ıslah etsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah'a ve elçisine itaat ederse, artık o en büyük kurtuluşla kurtulmuştur. "[2]


'Özlü elli hadisin şerhiyle ilimler ve hikmetler' kitabı, allame Hafız İbn Receb el-Hanbeli'nin (rahimehullah) yazdığı en harika kitaplarından birisi ola­rak kabul edilmektedir. Bu eserinde, nebevi hadisi şerifleri açıklamasında, diğerlerinin önüne geçmiş, bir üstünlük sağlamış ve harikalıklar ortaya koy­muştur.

Kitabı, 
hastaların şifası, susamışların suyu olmuştur. Yazar kitabına, Kuranı kerim'in tefsirinden, resullerin efendisinin sünnetinden ve selefi salihinin eserlerinden inciler eklemesinin yanında fıkhi faideler, usul kaideleri, edebi açıklamalar, dille ilgili incelikler, davranış sırları ve eğitimle ilgili açıkla­malarda bulunmuştur.

Yazar ilimlerde ve sanatlarda bu konumda olunca ve çağımızın evlatla­rının himmetleri ve kavrayışları bilinen durumda olunca, bu saklı hazinenin perdelerini aralamaya ve içerisindeki inci ve pırlantaları müslüman kardeşle­rime yaklaştırmaya karar verdim ve böylece bu kitap oluştu.


     Kitabın kısaltılmasında aşağıdaki metodu izledim:

Yazarın ibarelerini ve üslubunu olduğu şekli üzere muhafaza etme­ye çalıştım, ihtisar ve düzenlemenin gerektirdiği bir harfin eklenmesi ya da çıkarılması dışında müdahil olmamaya çalıştım. İbarenin gerektirdiği başlık veya kelimeler ise, yazarın ibarelerinden ayrılması için parantez içerisinde verilmiştir.


Cumhura muvafık olmayan görüş ve meselelerle ilgili detayları ve teferruatları muhtasara uygun bir şekilde sildim.


Bu muhtasarda Sahihayn'de ya da bunlardan birisinde geçen ha­dislerle yetindim. Bunların dışında ise bu dalda mutemet olan imamlardan birisine ya da allame Elbani'nin açıklamalarına itimat ettim. Eğer hadis hak­kında bir açıklamasını bulamazsam -ki bu çok nadirdir- ve hadis kitaptaki konuyla doğrudan alakalıysa, bu durumda allame Ahmed Şakir ya da şeyh Arnavut'un açıklamalarına dayandım. Bir mesele hakkında birden fazla ha­dis ya da rivayet nakledildiğinde, kastedilen anlama en yakın olanını ve en açık olanını seçtim. Seçtiğim hadislerin tümünü bu muhtasara uygun bir şe­kilde kısaltarak tahric ettim.

Yazarın sözlerinde ya da nebevi hadislerde geçen kapalı ibareleri ve anlamı bilinmeyen kelimeleri dipnotta açıkladım.


Bazı mesele ve konulara, ihtiyaç görülen bazı faydalardan ötürü ilim ehlinin bazı söz ve açıklamalarını ekledim.
Nassın düzenlenişini okuyucunun yazarın sözlerini kavramasına yar­dımcı olacak şekilde çekici bir hale getirdim. Yine önemli ibare ve önerileri diğer yazı şekillerinden farklı bir yazı sitiliyle yazdım. Yine zor kelimeleri, oku­yucuya yardımcı olacak şekilde harekelendirdi.

Okuyucunun, yazarın sözleri arasındaki önemli konulara dikkat et­mesi ve içeriğini daha iyi kavraması için bazı konulara başlıklar koydum.

Faydanın tamamlanması için her bir hadisin sonuna, hadisten çıkan bazı açıklamalar ekledim. Bu açıklamalarda Hafız İbn Hacer, İmam Nevevi vb. eski âlimlerin yazdıklarına, muasırlardan ise şeyh İbn Useymin'in kırk hadis şerhine ve şeyh Muhammed Yusri'nin kırk hadis şerhine itimat ettim.
 
Bu muhtasarı okuyanlara öğüdüm, aslını ihmal etmemeleridir. Kitabın aslı ilmi içerik olarak daha kapsamlı ve daha fazladır. Bu muhtasarın faydası, aslın okunmasının ve kavranmasının önceliği olmalıdır.

Son olarak, Allah (azze ve celle)'den, bu çalışmanın sadece Onun rıza­sı için olmasını, bununla yazarına, okuyucusuna ve yayınlanmasına katkısı olan herkese insanların âlemlerin Rabbi huzurunda durdukları günde yarar sağlamasını diliyorum.

Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'adır. Allah'ım, nebilerin sonuncusu ve resullerin en şereflisi peygamberimiz Muhammed'e, ailesine ve tüm ashabına salat ve selam eyle.

Ebu Abdurrahman Hişam b. Muhammed Said Âlibergaş

15 Receb 1428 h.
28 Haziran 2007


[1]Nisa: 1
[2]Ahzab: 70-71

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257948517
MarkaKarınca Polen Yayınları
Stok DurumuVar
9786257948517
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.