Hayatüs Sahabe, 4 Cilt SET SEMERKAND

Fiyat:
1.720,00 TL
İndirimli Fiyat (%29,1) :
1.220,00 TL
Kazancınız 500,00 TL
341,60 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap            Hayatüs Sahabe
Yazar           M.Yusuf Kandehlevi
Tercüme       Dr. Hüseyin Okur
Yayınevi       Semerkand Yayınevi
Kağıt Cilt      2. Hamur kağıt - 4 cilt
Sayfa Ebat   2.600 sayfa- 17x24Semerkand Yayınları 4 Cilt Hayatüs Sahabe kitabı nı incelemektesiniz.
Yusuf Kandehlevi 4 Cilt Hayatüs Sahabe kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satışı hakkında bilgiyi aşağıda geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   ÖNSÖZ

Peygamber Efendimiz'e [sallallahu aleyhi vesellem] iman edip onu dün­ya gözü ile gören veya onun sohbetiyle şereflenen kimseye sahabi de­nir. Kelime anlamıyla, "Resûlullah'ın arkadaşları, dostları" demektir. Allah Resûlü'nün mübarek iklimi içine giren ve o iklimden kalbine ve ruhuna ilhamlar akseden, kısa bir süre de olsa onun nurlu ikliminden istifade edip vefa içinde Rahmân'a kavuşan her mümin sahabidir.

İslâm'ın ilk ve en faziletli öncüleri olan sahabe, yüce Allah'ın seç­kin, en güzel erişilemez üstün niteliklerle donattığı topluluktur. Al­lah'ın nebisini gören ve ondan ilim, terbiye ve fazileti öğrenen nesildir. Sahabe, Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlüne şahit olmuşlardır. Allah onlarla İslâm'ı aziz, küfrü de zelil yapmıştır. Onlar, canlarını ve mallarını Al­lah yoluna severek feda etmişlerdir. Bunun için yerlerinden yurtların­dan, işlerinden güçlerinden, çoluk çocuklarından, anne, baba ve akra­balarından ayrı düşmüşlerdir. Resûlullah'a en yüce saygıyı göstermiş ve uğrunda her şeylerini feda etmişlerdir.

İmanları uğruna her türlü meşakkate katlanmışlar, çoğu zaman aç, susuz kalmışlardır. Bazan bir hurmayı üç-beş kişi paylaşmış ama halle­rinden şikâyet etmemişlerdir. Ekseriyetinin evi barkı hiç olmamıştı, hep mescidin bir köşesinde yatıp kalktılar; fakat fakirliklerini mahrumiyet bile saymadılar, aldırmadılar. Gün geldi, o ıstıraplı dönemi arkada bıraktılar; Cenâb-ı Allah önlerini açtı, hepsi muzaffer birer kahraman 
oldular. Bazıları vilayetlere vali olarak atandılar, kimileri de daha baş­ka idarî vazifeler aldılar. Dünya değişti, onları kuşatan zorluklar geçip gitti ama onlar hiç değişmediler. Vali oldukları zaman bile ekmekleri­nin yanma bir katık istemediler. Mal mülk sevdasma asla kapılmadılar. Onlar hep ahireti düşündüler, hep öteler mülahazasıyla soluklandılar.

Ashâb-ı kirâm, vahyin indirilişine şahit olmuş ve Resûlullah'm sünnetini bizzat kendisinden öğrenmiştir. Onlar, Kur'an ve Sünnet tarafından ortaya konulan dinin hakikatlerini ilk ağızdan, en doğru şekilde öğrenmiş ve İslâm'ı, en güzel manada yaşayarak sonrakilere örnek olmuşlardır.

Allah [celle celâluhû], sahabileri Kurân-ı Kerîm'de anıp övmüştür.

"(Ey ashâb-ı Muhammedi Siz,) insanlardan iyiliği) için (ortaya) çıkarıl­mış en hayırlı bir ümmet oldunuz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a iman edersiniz!" (Âl-i İmrân3/ıi0).

"Fakat peygamber ve beraberindeki iman edenler, mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler! İşte, (bütün) hayırlar ancak onlar içindir ve işte onlar gerçekten kurtuluşa erenlerdir" (Tevbe9/88).

"(İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tâbi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur" (Tevbe 9/100).

"Allah sana yeter! O (Allah) ki, sana yardımıyla ve müminlerle kuvvet verendir" (Enfâl 8/62).

Ashâb-ı kirâm seçkin insanlardı, üstünlükleri diğer ümmetlerden çok fazlaydı. Onlar, İslâm için yeri geldiğinde canını feda etmiş ve yap­tıkları bu fedakârlıktan dolayı Hz. Allah'ın medhü senâsına mazhar olmuşlardır.

Büyük bir emek ile İslâm tarih ve siyer kaynaklarından derlenen bu çalışmada; Resûlullah Efendimiz'in yol arkadaşları sahabe efendi­lerimizin hayatlarından kesitler aktarılmaktadır. Onların yolu Resûlul­lah'ın yoludur. Bugün kaybettiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz tüm değer­ler onların kutlu siyerlerindedir.
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786051592039
MarkaSemerkand Yayınları
Stok DurumuVar
9786051592039
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.