İnsani İlişkilerde İlahi Ölçü Karton Kapak

Fiyat:
140,00 TL
İndirimli Fiyat (%41,4) :
82,00 TL
Kazancınız 58,00 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap           İnsani İlişkilerde İlahi Ölçü
Yazar          Muhammed Emin Yıldırım
Yayınevi      Siyer Yayınları 
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton Cilt
Sayfa Ebat  248 sayfa, 13.5x21 cm.


 
Muhammed Emin Yıldırım İnsani İlişkilerde İlahi Ölçü kitabı nı incelemektesiniz.  
Siyer Yayınevi İnsani İlişkilerde İlahi Ölçü kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   SÖZBAŞI

Niyetlerimize selimiyet, gayretlerimize bereket, hayatlarımıza istikamet bahşetmesidir.
Bizler ölüp gideceğiz ama geride bu bıraktıklarımız kala­cak.
Ne mutlu o insana ki vefat edip gittikten sonra amel defteri kapanmaz, geride bıraktığı hayırlı hizmetler onun defterinde kalemleri son güne kadar hareket ettirir.
Böyle bahtiyarlardan olma duası ile...
 

M. Emin Yıldırımın ikinci kitabı, İnsani ilişkilerde ilahi ölçü. Dua isimli çalışmanın ardından yayın dünyamıza önemli bir katkısı olacağına inandığımız bu kitap yazarın önsözünde de belirttiği gibi yoğun bir çalışmanın ürünüdür. Aslında insani ilişkiler konusunda yayın dünyamızın çokta yabancı olmadığı bir konudur. Her ne kadar bu alana ait yüzlerce kitap yazılmışsada bu kitabı diğerlerinden ayıran temel özellik kitabın dayandığı referansları yani kaynaklarıdır. Yazar bunu şöyle dile getiriyor. Bir hakikatın doğruluğu yada hakikate yakınlığı ancak o tezin referfanslarının doğruluğu ile belirlenebilir.

İnsani ilişkiler gibi zor bir konunun referansıda ancak vahiy olabilir. ( sayfa 11 ). Kitap 218 sayfadan ve 6 bölümden oluşmaktadır. Aslında giriş bölümü de insanı anlatan eve vahyin nazarında insanın nazarını karakter ve mizacını, vasfeden bölümüde sayarsak yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde insanın kendi ile ilişkisi 4 ana başlık altında incelenir. Bak, oku, anla ve hükmet. Bu bölümün önemi ve öncelenmesi yazarın kalemi ile şöyle dile getirilir.

İnsanın kendisi ile olan ilişkisi sağlıklı bir yapıda olması, diğer tüm ilişkilerden önce değerlendirilmelidir. Çünkü insanın kendi iç dünyası ile olan ilişkisi nitelik ve niceliği diğer tüm ilişkileri doğrudan etkilemekterdir. İnsanın kendisi ile olan ilişkisi sağlıklı bir yapıda olması, diğer tüm ilişkilerinin de sağlıklı olması demektir. Yada tersi sağlıklı olmaması diğer tüm ilişkilerinin hastalıklı olması demektir. ( sayfa 26 ) .  İnsanın kendi iç dünyası ile yazarın ifadesi ile canı ( nefsi ) ile doğru bir ilişki kurması zorunlu bir ilişkiyi gündeme getirecektir.

Bu ilişkide insan Allah ilişkisidir. Yazar bu ilişkiyide 4 ana başlık altında inceler. Aslında imanın dört boyutu olan marifet, tasdik, amel ve ikrar yazarın kaleminden çok farklı boyutlara sürüklenir. Özellikle marifet başlığında nasıl bir Allah sorusu hiçbir yerde bulamayacağımız güzellikte 5 başlık ile incelemeye tabi tutulur. 3. bölüm insan eşya yada evren başlığı taşımaktadır. Sözü yine yazara bırakırsak O şöyle bir girişte bulunur bölüme; vahiy kültüründen mahrum zihinler ya eşya ile ilişkisin çok yüceltip eşyayı ilahlaştıracak, yada eşyayı çok alçaltarak ona hiç değer atfetmeyip nankörlük edecektir. ( sayfa 55 ).

Bu bölümde de zengin bir içerik ile karşı karşıya kaldığınızı hemen farkedeceksiniz. Aslında yazarın en temel üslubu anlatacağı şeyleri en basit dil ile ve formüle ederek kısa ama anlaşılır biçimde sunmaktır. Bu bölümde de eşya ile kurulacak ilişkiler maddelenir, yedi başlık altında sıralanır. Kitaba konu olan insani ilişkiler dördüncü bölümde çok geniş biçimde işlenir. İlişkinin temelleri başlığı ile bu temel esaslar dörde ayrılır.

1- Taraflar

2- Amaç, gaye

3- Usul Üslub

4- Sonuç istifade

Her başlıkta kendi içerisinde yine yazarın kendi üslubu çerçevesinde maddelenir. Okuyucu ne fazla malumat ile zihni yorgunluk çeker, nede okuduğu bilgileri hıfzetmek için özel bir çaba sağlar. Bu bölümde özellikle hatip muhattap ilişkileri çok güzel işlenir ve bu konuda okuyucuya peygamberden örnekler verilerek teori gibi gözüken şeylerin pratize örnekleri verilmiş olur. Usul ve üslub başlığı sözlü ve sözsüz iletişim diye ikiye ayrılır, her iletişiminde kendine özgü kuralları tek tek sıralanır. Bu bölümlerde beden dilinden koku diline, ruh dilinden renk diline hitaptantan ses tonuna, güzel sözden empatiye onlarca başlık incelenir. 5.Bölümde insani ilişkiler de on altın kural işlenir. Yazar bu bölümün girişinde şöyle bir açılımda bulunur. Özellikle son yirmi yılda bu alana ait yüzlerce kitap yazılmış ve insani ilişkilere dair yığınla kural tespit edilmiştir. Tabi bu kitapları yazan yazarlar, psikologlar, bilim Vahyin hayat kitabı olması için insanın önce bu kitabı tanıması gerekir. Tanımak için tanışmak lazım, insanın ilahî kitap ile tanışması, hemhal olması, karşısına oturup önce kendini tanıtması, sonra da onun tanıtmasını istemektir. Böyle bir istek bizi Kuran nedir ? sorusuna yöneltecektir. Bana hayat kitabı olması gereken bu yüce ve ilahî kitap nedir? Ne olduğunu bilmediğiniz, ne olduğunu merak etmediğiniz bir kitabı nasıl hayata taşıyabilirisiniz ki?

   YENİ BASKI İÇİN

Âlemlerin Rabbi olan Allah'a (cc) sonsuz hamdler olsun.
Âlemlere Rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber'e (sas) binlerce salât ve selam olsun.

Âlemlere en güzel örnekler olan, Hz. Peygamber'in (sas) mübarek ellerinde yetişen tüm sahâbe efendilerimize binlerce selam olsun.
2004 yılında kaleme aldığımız 'İnsanî İlişkilerde İlahî ölçü' kitabımızın yeni baskısını sizlere takdim etmenin heyecanı içerisindeyiz. İlk kaleme alındığı günden itibaren siz değerli okuyuculamızdan oldukça fazla ilgi gören bu çalışmamız, aradan geçen 12 seneye rağmen muhtevası itibari ile güncelli­ğini muhafaza eden bir kitap oldu. Dolayısıyla eserin yeni bas­kısının zaruriyeti doğal olarak ortaya çıktı. Pek tabi ki aradan geçen bu yıllardan ötürü yazılan yeniden gözden geçirilmesi ve zaman içinde ortaya çıkan yeni bilgi ve kaynaklar ile zenginleştirilmek suretiyle eksikliklerin giderilmesi ve varsa hatalarının da düzeltilmesi de gerekliydi.

Baştan sonra titiz bir okumaya tabi tuttuğumuz kitabımız­da bazı tashih ve imla hatalarını düzelttik. Rabbimize hamdolsun kitabımızda çok büyük hatalar yoktu. Özellikle kullanılan kaynaklar, hadisler ve bazı alıntılar yeniden kontrol edildi. O zamanki şartlar çerçevesinde hadislerin bazıla için sadece sıra numaralan verilmişti, bunlar düzeltildi. Tüm hadisler tahric usûllerine uygun şekilde babları ve numaralan daha açık hale getirildi. O günlerde istifade edilen güncel kaynaklan bazıları ise daha asli kaynaklar tespit edilerek değiştirildi. Yine bazı yerlerde anlatım noktasında zayıf veya kapalı olan yerler de düzeltildi. Böylece elimizden geldiğince daha güzel bir eser oluşmasına gayret edildi. İnşallah bu yeni baskı ile eserden daha fazla istifade edilme imkânına kavuşulacaktır.

Burada bir hususa daha dikkatlerinizi çekmek isterim. Geçen 12 yıl boyunca bu çalışmamız birçok ders halkasında okutuldu. Onlarca medrese ve Kur'ân kursunda ahlak kitabı olarak istifade edildi. Özellikle iletişim noktasında İslâmî kay­naklara müracaat edilerek hazırlanan kitapların azlığından do­layı bizim tahmin edemeyeceğimiz oranda ilgi gördü. Bu ilgi aynı zamanda bizleri daha büyük sorumluluklara şevketti. Bu cihetten eserin bu yeni baskısında son derece titiz bir çalışma yapmamıza vesile oldu.

Tabi böyle bir hayra vesile olduğu için Rabbimize hamd ediyoruz. Ümit ediyoruz ki bundan sonra da bu çalışmamız yine kardeşlerimize olumlu katkılar sağlayacak, özellikle in­sanî ilişkiler sahasında istifade sunmaya devam edecektir.

Rabbimizden niyazımız kalemlerimizi ve sözlerimizi, hep zasına uygun bir biçimde kullandırmasıdır.
   

Muhammed Emin Yıldırım
9 Zilkâde 1437
12 Ağustos 2016 Eyûp - İstanbul

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054620036
MarkaSiyer Yayınları
Stok DurumuVar
9786054620036
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.