İslamın Işığında Günün Meseleleri

Fiyat:
319,00 TL
İndirimli Fiyat (%32,6) :
215,00 TL
Kazancınız 104,00 TL
60,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap              İslamın Işığında Günün Meseleleri
Yazar             Prof. Dr. Hayreddin Karaman
Yayınevi         İz yayınları 
Kağıt - Cilt      2. Hamur - Ciltli ( 2 cilt bir arada )
Sayfa - Ebat   1.084 Sayfa - 17x24.5 cm
Yayın Yılı        2012

 
 
İz Yayınları, Prof. Dr. Hayreddin Karaman tarafından yazılan İslamın Işığında Günün Meseleleri adlı kitabı incelemektesiniz.
İslamın Işığında Günün Meseleleri kitabı hakkında yorumları okuyup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi aşağıda geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2

 
 
       İSLAMIN IŞIGINDA GÜNÜN MESELELERİ
          PROF. DR. HAYREDDİN KARAMAN
  
  

 
Kitaba adını veren Günün meseleleri ifâdesinden maksat, bugüne kadar hiç konuşulmamış, üzerinde durulmamış, yazılmamış meseleler değildir. Bir mesele, dün olduğu gibi bugün de hâlâ gündemde ise, üzerinde tereddütler, şüphe ve münâkaşalar varsa, yahut günümüz insanının mantık ve diliyle anlatılmaya muhtaç bulunuyorsa... o mesele, günün meselesidir. Meselâ cuma namazı hicretin ilk yılından beri incelenmiş, anlatılmış bir meseledir. Ancak günümüzde şu veya bu sebeple cuma kılınmaz, yahut cuma şu kadar rek'ât değil, bu kadar rek'ât kılınır... diyenler bulunursa cuma - kalp nakli, tüp bebek meselesi kadar- günümüzün meselesi olur. Günümüzde ilmî makaleler, bazı broşür ve ayrı basımlar eski risâlelerin yerini almış, bunların da bir kısmı kitaplarda toplanmıştır. İlgililerin kolayca bulup faydalanmalarını temini için hem toplamalara, hem de husûsî fihristlerde tesbîte zarûret vardır. Prof. Dr. Hayreddin Karaman da bu zarûrete uyarak çeşitli makale ve yazılarını bu kitapta topladı. Makaleleri kaleme alırken hemen daima zamanımızın bir veya birkaç dinî meselesine çözüm veya açıklık getirmek istediği için kitabın adı İslam'ın Işığında Günün Meseleleri kondu. Daha önce çeşitli neşirleri yapılan kitap, yeniden gözden geçirilmiş, tashih ve tanzim edilerek yayına hazırlanmıştır.

 
      İLK BASKI İÇİN ÖNSÖZ

Eskilerin büyük hacimli eserleri yanında "risaleleri ve bunları bir araya getiren " risaleler mecmuası, mecmuatür resâil " isimli eserleri vardır. Bu hacmi küçük, önemi ve muhtevası büyük kitapçıklarda - umumiyetle - bir mevzu ele alınarak enine boyuna tetkik edilir ve risale bu mevzuun ismini taşır, ibn Sina, ibn Arabi, Süyuti, İbn Nüceym, İbn Kemal Ebus - Suud gibi zevatın risalelerini muhtevi mecmualar kütüphanelerimizin en değerli eserleri arasında yer alır.
 
Günümüzde ilmî makaleler, bazı broşür ve ayrı basımlar eski risalelerin yerini almış, bunların da bir kısmı kitaplarda toplanmıştır. İlgililerin kolayca bulup fayda­lanmalarını temini için hem toplamalara, hem de hususi fihristlerde tesbite zaruret vardır.
 
Biz de bu zarurete uyarak çoğu Diyanet Dergisinin (1971-1976) yıllarında neş­redilen makalelerimiz ile diğer bazı yazılarımızı bir kitapta topladık, Makaleleri ka­leme alırken hemen daima zamanımızın bir veya birkaç dinî meselesine çözüm ve­ya açıklık getirmek istediğimiz için kitabın adını "islâm'ın Işığında Günün Meselele­ri" koyduk.
 
 
"Kişinin aynası işidir" demişlerdir; amma çok kimse işe değil, lâfa baktığı için bazı çevrelerin, bizce malûm maksat ve sâiklerle aleyhimizde yürüttükleri kampan­yanın tesirinde kaldıkları görülmektedir. Onları bu tesirden kurtarmak üzere kita­bın başına -daha önce bir gazetede ve Nesil dergisinde neşrettiğimiz- "Zarurî Bir Açıklama"yı koyduk. Rasul-i Ekrem Efendimiz (sav) birisini, müslüman olduğu bildirdiği halde öldüreni hesaba çekmiş, "korkusundan söyledi" demesi üzerine, "Kalbini yarıp da baktın mı?" buyurmuştur. Kişileri iş ve ikrarlarına göre değerlen­dirmek mecburiyeti vardır. Dedikodu hükme ve değerlendirmeye mesnet olamaz; islâm bunu yasaklamış, mes'uliyeti üzerine dikkat çekmiştir. Bugün müslümanlar dedikoduya değil, ilme, ilim yoluyla islâm'ı anlamaya ve hayatında onu yaşamaya muhtaçtır. Elinizdeki kitap bu yolda atılmış küçük bir adım olursa kendimizi bahti­yar sayarız.
 
 
HAYREDDİN KARAMAN    
İstanbul, 13 Mayıs 1978


                       İkinci baskı için Önsöz
 
 
" İslâm'ın Işığında Günün Meseleleri " isimli kitabımızın gördüğü alâka bizi sevin­dirmiş, ümit vermiş ve teşvik etmiştir. Bununla beraber sözlü ve yazılı olarak bize intikal eden birkaç noktaya burada temas etmeye de zaruret hâsıl olmuştur;
 
 
" Günün meseleleri " ifâdesi ile maksadımız, "bugüne kadar hiç konuşulma­mış, üzerinde durulmamış, yazılmamış meseleler" değildir. Bir mesele, dün olduğu gibi bugün de hâlâ gündemde ise, üzerinde tereddütler, şüphe ve münâkaşalar var­sa, yahut günümüz insanının mantık ve diliyle anlatılmaya muhtaç bulunuyorsa... o mesele, günün meselesidir. Meselâ cuma namazı hicretin ilk yılından beri incelen­miş, anlatılmış bir meseledir. Ancak günümüzde "şu veya bu sebeple cuma kılın­maz", yahut "cuma şu kadar rek'ât değil, bu kadar rek'ât kılınır..." diyenler bulu­nursa Cuma -kalp nakli, tüp bebek kadar- günümüzün meselesi olur.
 
İlmî bir çalışma içinde şunun, bunun sözlü olarak veya periyodik matbuattan yaptıkları dedikodulara —cevabî mahiyette de olsa— yer vermemeyi biz de düşü­nüyor ve arzu ediyoruz. Ancak bunların bir kısmı kitaplara geçiyor, kitaplar tekrar tekrar basılıyor; bunları okuyanlar şüphe ve sû-i zanna düşüyorlar; bu durumda meşru müdâfaa ve gerçekleri açıklamak kaçınılmaz oluyor. hayreddin karaman
 
Kitabımızın elinizdeki cildini üç bölüme ayırdık: Birinci bölümde uzun ve müs­takil yazıları, ikinci bölümde —çoğu Nesil dergisinde neşredilen— dinî sorulara cevapları, üçüncü bölümde ise ithamlara cevaplarımızı arzettik.
 
 Mevlâ'dan dileğimiz kitabımızın, yazan ve okuyanlar için rahmete, sevaba, ger­çek hürriyet, sevgi ve sâadeti Allah'a kullukta bulmaya vesile olmasıdır. (İslamın ışığında günün meseleleri kitap , günün meseleleri oku , iz yayınları , hayrettin karaman günün meseleleri tek cilt , günümüz meselelerine çözümler hayrettin karaman )
 
 
HAYREDDİN   KARAMAN
İstanbul 1982İz Yayınları, Hayreddin Karaman,
 İslamın Işığında Günün Meseleleri adlı kitabı incele diniz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu9789753554961
Markaİz Yayıncılık
Stok DurumuVar
9789753554961
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.