Kısa Surelerin Tefsiri Ciltli SEMERKAND

Fiyat:
270,00 TL
İndirimli Fiyat (%27,8) :
195,00 TL
Kazancınız 75,00 TL
Havale / EFT:
189,15 TL

Kitap          Kısa Surelerin Tefsiri - Ciltli

Yazar          İbn Acibe El-Haseni
Tercüme     Dr. Dilaver Selvi
Yayınevi     Semerkand Yayınları
Kağıt Cilt    2. Hamur – Kalın Sert Ciltli  
Sayfa Ebat  264 sayfa -  13,5x21 cm

İbn Acibe El Haseni Kısa Surelerin Tefsiri kitabını incelemektesiniz.    
Kalın Ciltli Kısa Surelerin Tefsiri kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


ÖNSÖZ


Bizlere her şeyi ile şifa ve safa olan Kur'ân-ı Hakîm'i ihsan eden yüce Allah'a sonsuz hamdolsun.
Yüce Rabbimiz'in özel hitabına mazhar olan, kâinat­ta ilâhî kelâmın iniş mahalli yapılan Hz. Muhammed'e, en güzel şekliyle salât ve selâm olsun.

Kur'an'ı ve onun tefsiri olan sünneti bizlere kadar ulaştıran Ehl-i beyt'e, ashâb-ı kirâma, bütün âlim ve sâlih-lere yüce Allah en güzel karşılıkları ihsan etsin.

Kıymetli okuyucularımız, sizlere yeni bir çalışma sunu­yoruz. Çalışmanın konusu, kısa sûrelerin ve özellikle beş vakit namazda okuduğumuz sûrelerin mâna, muhteva, hüküm, hikmet ve edepleridir. Bu çalışma, kıymetli bir tefsirden tercümedir. Bu tefsir, Seyyid Ahmed İbn Acîbe el-Hasenî'ye (k.s) ait el-Bahrü'l-Medîd fi Tefsîri'l-Kur'âni'l-Mecîd isimli tasavvufî tefsirdir.

Çalışma, bir giriş bölümüyle Fâtiha, Âyetü'l-kürsî ve Duhâ süresiyle birlikte son yirmi iki kısa sûrenin tefsirinden oluşmaktadır.

 
Tercüme yapılırken, tefsirdeki bazı teknik bilgileri ter­cümeye yansıtmadık. Bunlar, Arapça ve tefsir ilmini ilgi­lendiren kelime tahlilleri, cümle i'rabı ve kıraat farklılıkları gibi hususlardır. Yine, elinizdeki kitabın hacmini ve hedef kitlesini düşünerek, detay sayılacak ve zor anlaşılacak bazı bilgileri de tercüme etmedik; bunları eserin tam tercü­mesine bıraktık. Bunun yanında, bazan tarafımızca diğer tefsirlerden konuyu tamamlayıcı önemli gördüğümüz ek bilgiler verildi ve bunlar dipnotta belirtildi.

Tefsirin hedefi, yüce Allah'ın kelâmındaki mânayı, muhtevayı, hikmet ve edepleri vermektir. Bir de âyetlerin kalp terbiyesini ilgilendiren ve insanı yakînî imana sevke-den yönlerini tesbit etmektir. Müfessir âyetlerin tasavvufî tefsir kısmında, özellikle bu konuları özetle işlemektedir.

İbn Acîbe'nin el-Bahrü'l-Medîd isimli tefsiri, ayrıca bütünüyle tercüme edilmeye başlanmıştır. İnşallah üç-dört sene içinde sizlerin istifadesine sunulacaktır.

Müfessir Ahmed İbn Acîbe'nin tasavvuf alanında çok meşhur eserleri vardır. Mesela Atâullah İskenderî'nin Hikem adlı eseri üzerine yazdığı İkâzü'l-Himem'i, İslâm âleminde meşhur ve muteber bir eserdir. Yine el-Fütûhâ-tü'l-İlâhiyye fî Şerhi'l-Mebâhisi'l-Asliyye adlı eseri de meş­hurdur. Müellifin elliye yakın eseri mevcuttur.

İbn Acîbe, tefsirinde âyet ve sûreler için açtığı "el-İşâ-ret" bölümünde, o sûre veya âyetlerin tasavvufî tefsirini yaparken, bütün eserlerindeki tasavvuf anlayışını yan­sıtmıştır. Bu bölüm, çok özel ve güzel bilgilerle doludur. Yapılan tasavvufî açıklamalar ölçülü, dengeli ve seviyelidir. Kur'an ve sünnetin ruhuna uymayan hiçbir tasavvufî açık­lama yoktur.

Merhum müellif tefsirinde, Kur'an'ın zâhirî mânası ile bâtınî mânasını dirâyetli şekilde bir arada vermiştir. Bunu bütün sûrelerde yapmıştır. Bu yönüyle el-Bahrü'l-Medîd, örneği az bulunan bir tefsirdir.

Kur'ân-ı Hakîm, kâinatın kalbidir, insanlığın emniye­tidir; o elimizde, dilimizde ve gönlümüzde olduğu sürece kıyamet kopmayacak, insan bozulmayacak ve insanlık yok olmayacaktır. Bu ilâhî mesajı almak, anlamak, onu yaşa­mak ve âleme yaymak, her mümin için en kutsal bir görev­dir. Varlık sebebimiz, bu yüce kitapta öğretilen tevhide ulaşmak, ilâhî aşkı tatmak ve edep üzere yaşamaktır. Her mümin hiç değilse günde beş vakit namazında okuduğu sûrelerin ve duaların mânasını, muhtevasını, hikmetlerini, hükümlerini, müjdelerini ve uyarılarını bilmelidir. Elinizdeki eser, buna yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

En büyük dileğimiz, bütün insanlığın yüce Kur'an'la gafletten uyanması, ilâhî sevgi ve edeple yeni bir hayat bulması ve iki cihanda mutlu olmasıdır. Bizleri dualarınız ve uyarılarınız ile desteklemeye devam ediniz.
Yüce Rabbimiz'e sonsuz hamdolsun.

Prof. Dr. Dilaver Selvi

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786051591988
MarkaSemerkand Yayınları
Stok DurumuVar
9786051591988
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.