Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri, İsmail Karaçam

Fiyat:
460,00 TL
İndirimli Fiyat (%38) :
285,00 TL
Kazancınız 175,00 TL
Havale / EFT:
276,45 TL
79,80 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri
Yazar             Prof. Dr. İsmail Karaçam 
Yayınevi         Marmara İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları, İFAV
Kağıt - Cilt     2.Hamur kağıt, Karton kapak cilt
Sayfa             504 sayfa
Ebat              16x23.5 cm
Yayın             Yeni  Baskı   

 
 
Bu kitabı kredi kartı, banka havalesi, posta çeki veya kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz. Tüm banka kredi kartları geçerlidir.
 
İsmail Karaçam Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri kitabını incelemektesiniz. Marmara ilahiyat vakfı yayınları Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri  kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri, Mufassal Tecvid

 
 
       ÖNSÖZ

 
Mutlak hakikatin yegâne mümessili olan Hazret-i Kurân-ı inzal buyurarak insanlara dünya ve âhiret saadetinin kapısını açan Cenab-ı Hakka hamd-ü senalar, bu mübarek kitabı tebliğ eden Rasûl-i Ekrem (s.a.v)'e de selâtû selâmlar olsun.

Birçok bakımlardan îcâzkâr vasıflar taşıyan Kurân-ı Kerim, tilâveti ve kıraati bakımından da mucizedir. Onun tilâveti, vahye müstenid bir tertîle dayandığı gibi, aynı vasfı muhafaza ederek devam edegelmektedir.

Tatbikat itibariyle Peygamberimize ve hatta Cibri-I Emîn'e kadar varan Tecvîd hususunda ilk eser yazan Musa b. Ubeydullah b. Yahya b. Hakan, hicri 325 (milâdi 936) tarihinde vefat ettiğine göre, bu ilme verilen önem bir hayli derinlere gitmekte, İslâm medeniyetinin sembolü olan kütüphanelerimiz, her asırda yazılmış kıymetli eserlere lebâleb dolup taşmaktadır.

Allah'ın verdiği bütün güç ve kudretlerini İslâm'ın ve Kurân'ın emrine âmâde kılmış aziz milletimizin bu konudaki gayreti, her türlü takdirin üstündedir. Bir örnek olmak üzere, yalnız Süleymaniye Kütüphanesi'nin arşivlerine göz atmak, insanları şaşırtacak bir manzara karşısında bırakır!.. Böyle bir mirasın vârislerinin bu manzara karşısında bigâne ve duygusuz kalması, elbette beklenemez.

Fakat acı bir gerçektir ki, son asırlarda çok ihmâl edilen mevzulardan birisi de Tecvîd meselesidir. Konuyu çok yakın zamanlara getirecek olursak, bu devreyi ancak "inhitat devresi" demekle anlatmak mümkün olabilir.

Son senelerde kaleme alınmış ufak çapta birkaç kitap hariç, ilmî sayılabilecek bir neşriyat yok denecek kadar azdır. Bir de işi, içersinde bulunduğumuz çağın ilmî görüş ve metodu bakımından ele alacak olursak, İslâm memleketleri içerisinde hiç birisine nasip olmayan islâmî eserlerle kapısına kadar dolu olan kütüphanelere rağmen, konunun ilmî tarihçesi on bir asra kadar çıktığı halde, bu meselenin asrın gerektirdiği dikkat ve itina ile ele alınmayışı oldukça üzücüdür. Batı âleminin Kurân'a sataşmak için, bilhassa, onun kıraat ve tilâvet cihetini seçmiş olması, bu noktada ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini bize haber vermektedir. Kur’ân ilimleri ile ilgili birçok yazma eserin misyonerler tarafından edisyon kritik yapılarak neşredilmesi bunun tipik örneğidir.
 
Şu ufak çapta yapılmış olan çalışmanın, bütün ihtiyaçlara cevap vereceğini ve ideâl bir şekilde hazırlandığını iddia ediyor değiliz. Bunun ilerde yapılacak büyük çalışmalara bir sinyal vazifesi görmesi bile bizi sevindirecektir. Elimizden geldiği ve gücümüz yettiği kadar, herhangi bir iddiada bulunmayarak, bu nâçiz eseri meydana getirmeye çalıştık. Gayemiz evvelâ Cenâb-ı Hakkın rızasını ve Hazret-i Kuran'ın feyzine nail olmaktır. Sonra da İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Liseleri için bir kaynak hazırlamaktır İlmî ve insaflı tenkitlere ihtiyacımızın bulunduğunu peşinen belirtmek isteriz.

 
Kitabımızı dört bölüm halinde hazırladık.

Birinci bölüm Kurân-ı Kerim hakkında tarihi ve teorik bilgileri; ikinci bölüm Kurân-ı Kerimin faziletlerine ait konuları; üçüncü bölüm Tecvîd bahislerini; dördüncü bölüm ise Kur’ân-ı Kerim'i okuma âdabı, konularını ihtiva etmektedir.
 
Kitabımızın telif tarzında selefin takip ettiği yolu ve metodu devam ettirmeye ve izlemeye gayret ettik. Böyle olmakla beraber asrımızın ilim tekniğini de ihmâl etmemeye, imkanlarımız ölçüsünde çalıştık.

Elimizden geldiği kadar, bu ilme hizmet etmiş ve eserleri- adetâ- bu sahada hüccet kabul edilmiş zevatın kitaplarını kaynak olarak kullanmaya çabaladık.

Transkripsiyon imkânımız olmadığı için, kelimeleri okundukları şekilde yazdık. Başka türlü okunma ihtimâli olanları ise, parantez içersinde kendi harfleri ile kaydettik.

Dil bakımından, yaşadığımız zamanın Türkçesini kullanmayı uygun bulduk. Bununla beraber, Tecvîd ilmine mâl olmuş bazı terkib ve ıstılahtan da çekinmeyerek kllandık. Konuların girift olması sebebiyle bazı tekrarlar olmuştur.

Kaynak gösterirken, evvelâ müellif ve eserini, sonraları da -başka bir eserle karışma ihtimali yoksa- yalnız eser ismi ile yetindik. Şayet eserlerin isimlerinin karışma ihtimali varsa, yine müellif ile birlikte eserini gösterdik. Dipnotlarda ve metin içersinde Romen rakamları cildi, onu takibeden rakamlar sayfayı göstermektedir.

Bibliyografyaya, yalnız eser içinde geçen kaynaklan yazdık. İstifade ettiğimiz halde, kaynak olarak kitapta ismi geçmeyen eserleri almadık. Yapılmış olan kısaltmaları, ayrıca bir liste halinde gösterdik.

Kitabın hazırlanmasında eserlerinden istifade ettiğimiz âlimlerimizi rahmet ve minnetle anarken, nâçiz çalışmamızın hayırlı olmasını Allah'dan niyaz ederim. ( kuranı kerimin faziletleri ve okunma kaideleri kitap , mufassal tecvid , ismail karaçam tecvid kitabı , ifav yayınları , kuranı kerim faziletleri ve tecvid kaideleri , tecvid kuralları kitabı  )
 
 
İsmail KARAÇAM
 
 
 
İsmail Karaçam ifav yayınları Kuranı Kerimin Faziletleri ve Okunma Kaideleri kitabını incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789755481753
MarkaM. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları İFAV
Stok DurumuVar

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.