Son Peygamber Hz. Muhammed

Fiyat:
125,00 TL
İndirimli Fiyat (%49,6) :
63,00 TL
Kazancınız 62,00 TL
Aynı Gün Kargo


Kitap               Son Peygamber Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem
Yazar               Ebu'l Hasen Ali En-Nedvi
Hazırlayan      Mustafa Kasadar
Yayınevi          Ravza Yayınları
Kağıt  Cilt        2.Hamur - Karton Kapak
Sayfa  Ebat     240 sayfa - 15x19.5 cm


                               
Ebul Hasen Ali En Nedvi nin Son Peygamber Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem adlı kitabını incelemektesiniz.
Ravza Yayınları Son Peygamber Hz. Muhammed adlı kitap hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

Önsöz

Hamd âlemlerin Rabbi Allah Teala'ya; salât ve selam Resullerin efendisi, nebilerin sonuncusu Hz. Muhammed'in, onun şerefli ailesinin, asha­bının ve kıyamete dek onlara güzellikle tabi olacakla­rın üzerine olsun.

En güzel cümleler ve en ağdalı sözler Allah Teâla'ya hamd ve şükrü hakkıyla ifade etmekten aciz ka­lır. Yine en güzel cümleler ve en ağdalı sözler bu sa­tırların yazarının kalbine hâkim olan sevinci ifadan aciz kalır. Zira o, "Çocuklar İçin Peygamber Kıssa­ları" serisinin sonuncu cüzünü takdim ediyor. Bu, Son Peygamnber sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin hayatına dair özel bir bölümdür. Allah, yazarın ömrü­nü uzatıp ilahi başarıya mazhar kıldı da yazar, bu mübarek seriyi bu güzel tat ile ve bu güzel kitap ile tamamladı. Bu seriyi tamamlamadan ölseydi bitme­yen bir hasreti kendisiyle birlikte götürecekti. Basit meşguliyetler ve hadiseler, bu kitabı yazmaktan ve bu seriyi tamamlamaktan uzaklaştırabilirdi. Nitekim telif tarihinde tamamlanmamış birçok kitap ve çalışma örnekleri bulunmaktadır.

Bu kitabın yazarı de bu tip tehlikelerle karşılaş­tı. Musa aleyhisselamın hayatı ile noktalanan "Pey­gamber Kıssaları" serisini yazarken Şuayb aleyhis-selam ile İsa aleyhisselamın hayat hikâyelerinin yazılışı arasından tam otuz yıl geçti. Dolayısıyla hayata güven olmaz. Onun ipiyle kuyuya inilmez. Ne var ki o yazara ilahi lütuf erişip başarıya layık görüldü de "Peygamber Kıssaları" serisinin son kısmını tamamladıktan sonra bu kitabı çocuklar için yazmaya başladı. Bu, hicrî 1395 senesinin Şevval ayında oldu. Bu kitabın telifi kısa zamanda tamamlandı. Daha sonra yazar Peygamber sallalla­hu aleyhi ve sellemin hayatına dair daha büyük bir ki­tap yazmakla meşgul oldu ve bu küçük kitap onun özü ve esası oldu. Yazar o kitabı da hicrî 1396 yılı Şevval ayında tamamlamaya muvaffak oldu.

Bu kitabı telifinde İbni Hişam'ın Sîretü'n-Nebi isimli kitabını özetlemeye çalıştım. Bu kitap (Siret-i İbni Hişam) şu an basılmakta olup elden ele dolaşan ve kalplere tesir eden en eski bir kitap­tır. Bunun yanında diğer bazı eski eserlerden ve sahih hadis kitaplarından da alıntılar yaptım. De­lillerde ve rivayetlerde bazı kısaltmalarda bulun­dum. İlmi araştırmaları, felsefi tahlilleri ve ya­bancı şahsiyetlerin övgülerini kitaba almadım. Zira bütün bunlar okuyucuyu Sîret-i Nebebiyye'nin ruhunu anlamaktan ve onun güzelliğini idrakten uzaklaştırmaktadır. Bu konuların yeri; kültürü geniş, akli ve ilmi melekeleri olgunlaş­mış, çağdaş ve kelami sorularla karşı karşıya ge­len kişiler için karşılaştırmalı olarak yazılmış ge­niş Sîret kitaplarıdır.

Bu kitapta, "Çocuklar İçin Peygamber Kıssala­rı" kitabında olduğu gibi hikâye üslubunu kullan­madım. Kelime ve cümle tekrarlarına ve ifade tarzını basitleştirmeye gitmedim. Zira artık o kü­çük okuyucuların anlayış kapasitesi gelişti ve lü­gat kapasiteleri de arttı. Binaenaleyh bu ilmi ve akli gıdayı hazmedebilme kabiliyetine sahip ol­dular. En büyük insanın, en üstün Peygamberin hayatına dair parlak kıssalardan tat alma kabili­yetini elde ettiler.

İşte bu kitap -Allah'ın yardımıyla- büyükler için yazılmış olan Sîret kitapları ile küçük çocuk­lar için yazılmış olan Sîret kitapları arasında bir yere sahip oldu. Yetişme çağında olanların okul­larda onu okuması uygun olduğu gibi orta seviyedekilerin de onu okullarında ve evlerinde oku­maları uygundur. Kitap gayri Müslimlere de veri­lebilir ya da yabancı dillere tercüme edilebilir. Zira bu kitapta Sîret-i Nebeviyye'nin özü veril­miştir. En parlak kıssalar ve haberler zikredil­miştir. İlk İslam tarihi, ilk fetihler ve ilk zaferler, Nebevi terbiyenin güzellikleri ve mucizeler bu kitaba eklenmiştir.

Sonuncu olarak değil, son olarak diyorum ki;

Bu muvaffakiyeti nasip ettiği için ve diğer bütün nimetleri ihsan ettiği için Allah'a hamd ediyor ve şükrediyorum. O'ndan bunu kabul buyurmasını ve etrafı musibetlerle çevrili ve yollarına diken­ler serili yeni Müslüman neslin bu kitaptan istifa­de etmesini temenni ediyorum.

Allah dilediğini sıratı müstakime hidayet eder...

Ebu'l Hasen Ali el Hüseynî en Nedvî
15/ Zilkade /1397 (29 / Ekim /1977)


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786059261951
MarkaRavza Yayınları
Stok DurumuVar
9786059261951
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.