Alim Yetiştiren Anneler

Fiyat:
30,00 TL
İndirimli Fiyat (%46,7) :
16,00 TL
Kazancınız 14,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap           Alim Yetiştiren Anneler
Yazar          Murat Tosun
Yayınevi      Mercan Kitap
Kağıt Cilt     2.Hamur,  Karton ince cilt
Sayfa Ebat  192 sayfa,  13,5x21 cm.
Yayın Yılı     2019


 

Mercan Kitap Alim Yetiştiren Anneler kitabını incelemektesiniz.   
Murat Tosun Alim Yetiştiren Anneler kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Bu kitapta tanıttığımız; âlimlerimizin annelerinin hayatından, asrımızın mü'min annelerinin alması gereken çok ders olduğuna eminiz. Çünkü onlar, bizim yaşadığımız dertleri yaşamış ve sıkıntıya düşmüşlerdir. Bu yaşadıklarına rağmen sabır, teslimiyet, itaat ve Allah'a bağlılıklarından asla ödün vermemişlerdir. Bunca zor hadiseler onların Allah'a olan imanlarını artırmıştır. İman ehli her mü'mine hanım için eserde bahsedilen annelerimiz birer yol gösterici rehber olacaktır.

Eserimizde annelerin, İslam âlimlerimizin ilim dünyasındaki etkileri üzerinde duracağız. Bu serinin ilk kitabında, eşlerini genç yaşta kaybeden annelerimizin, çocuklarını nasıl yetiştirdiklerini, onları nasıl âlim ettiklerini aktaracağız. Rabbim nasip ederse bir sonraki eserimiz olan "Âlim Yetiştiren Anneler

Hadis imamlarımızdan kaynak gösterildiğinde Buhâri yerine İmam Buhâri demeye çok dikkat ettik. Çünkü asrımızda hadis imamlarımızın şahsına saldırılar had safhaya ulaşmıştır. Hadis imamlarımıza saldıranlara karşı bir tepki olarak hadis âlimimizden kaynak gös­terirken İmam tabirini kullandık.

Kaynakça kısmını ise iki başlık altında ele aldık. "Kaynakça 1" kısmında sadece Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim'i belirttik. "Kaynakça 2" kısmında ise diğer kaynakları sıra ile belirttik. Çünkü Kuran, İslam dininin en önemli kaynağı ve Allah kelâmıdır. Bu şekilde bir yaklaşım sergilememiz Rabbimizin sö­züne olan saygı ve ta'azimimizin bir sonucudur.

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamdolsun.

O'nun âlemlere rahmet olarak gönderdiği Rasûliı ne (sallallahu aleyhi ve sellem) salât ve selam olsun.

Onun (sallallahu aleyhi ve sellem) pak ehline ve güzide ashabına; onun (sallallahu aleyhi ve sellem) ehlinin ve asha­bının yolundan giden müminlere selam olsun.

Kaleme almış olduğumuz eserlerde, İslam camiasında değinilmeyen konulan kaleme almayı kendimize ilke edin­dik. Bir önceki kitabımız "Hz. Fatıma'nın Çeyizi ve Dü­ğünü" isimli eserde olduğu gibi, elinizde bulunan bu mü­tevazı eser de bu düşüncenin bir ürünüdür. Bize bu eseri yazmayı nasip eden Rabbimize sonsuz hamdolsun.

'Thomas Edison ve Kahraman Annesi' isimli bir yazı okudum, orada anlatılan hadiseyi size aktarmak isterim.
"Thomas Edison bir gün okuldan eve döndüğünde an­nesine bir kâğıt uzatır. 'Bu notu öğretmenim, sana vermemi tembihledi.' der. Annesi notu gözyaşları içinde oğluna okur:

'Oğlunuz bir dâhi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendi­niz eğitin.'
Bu olayın üzerinden uzun yıllar geçer. Annesi vefat et­tiğinde, o artık yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri­dir. Evde bulunan eski aile eşyalarını karıştırırken çekmece­nin köşesinde katlı bir kâğıt bulur, alıp okur... Kâğıt yıllar öncesi annesine öğretmeninin gönderdiği nottur. 'Oğlunuz şaşkın (akıl hastası) bir çocuk, okulumuzda okumasına izin veremeyiz...' yazılıdır.
Edison saatlerce ağlar; sonra günlüğüne şu satırları ya­zar: Thomas Alva Edison, kahraman bir anne tarafından, yüzyılın dahisi hâline getirilmiş, 'şaşkın' bir çocuktu."

Bu hadiseyi çevremde çok duymaya başlamıştım. Aktar­mış olduğumuz hatıra beni etkilediği gibi çevremdeki herkesi de etkilemişti. Bu hatırayı okurken aklımdan İmam Şafii'nin annesi geçti. "Neden İmam Şafii'nin annesi bilinmiyor ki?" diye içimden hayıflandım. Sadece İmam Şafii'nin annesi mi? Nice âlimlerimizin anneleri bilinmiyor. Bu alanda müsta­kil bir eser yok1. Bu yüzden alimlerimizin annelerinin ha­tıralarını mü'min kardeşlerimize ulaştırma heyecanı bizde hasıl oldu. Bu heyecan ile elinizdeki eser kaleme alınmıştır.

Bu eserde tanıttığımız; âlimlerimizin annelerinin haya­tından, asrımızın mü'min annelerinin alması gereken çok ders olduğuna eminiz. Çünkü onlar, bizim yaşadığımız dert­leri yaşamış ve sıkıntıya düşmüşlerdir. Bu yaşadıklarına rağ­men sabır, teslimiyet, itaat ve Allah'a bağlılıklarından asla ödün vermemişlerdir.

1 Bu ifademiz ile ülkemizde yayınlanan eserler kastedilmiştir.

Bunca zor hadiseler onların Allah'a olan imanlarını artırmıştır, iman ehli her mümine hanım için eserde bahsedilen annelerimiz birer yol gösterici reh­ber olacaktır.
Eserimizde annelerin, islam âlimlerimizin ilim dünya­sındaki etkileri üzerinde duracağız. Bu serinin ilk kitabında, eşlerini genç yaşta kaybeden annelerimizin, çocuklarını na­sıl yetiştirdiklerini, onları nasıl alim ettiklerini aktaracağız. Rabbim nasip ederse bir sonraki eserimiz olan "Âlim Yetiş­tiren Anneler 2" de bu sınırlamayı yapmadan âlimlerimizin annelerinin hayatlarına misafir olacağız.

Eserde ilk olarak dinimizde annenin önemini aktar­mayı uygun gördük. Daha sonra "Anneler" başlığı altında Kuranda geçen anneler, Efendimizin annesi ve ümmetin anneleri olan Peygamber hanımlarını aktardık.

Sonra ki başlıklarda ise, asıl konumuz olan âlim yetiş­tiren anneleri aktardık. Bu bölümde, Ashab-ı Kiram'ın an­nelerinden başladık. Çünkü onlar Ümmet-i Muhammed'in mihenk taşıdır. Ümmet-i Muhammed ilmi, amele dökmeyi onlardan öğrenmişlerdir. Daha sonra da islam âlimlerinin annelerini aktardık.
Bu vesile ile ümmetin derdini yüklenen âlimlerin, dertli bir annelerin evlatları olduğunu öğrenmiş olacağız.

Daha sonra âlime yetiştiren babalar başlığı altında, âlime hanımların babalarının kendi ilmi hayatları üzerinde ki et­kilerine kısaca değineceğiz. Kısaca değineceğiz ki, bu ko­nuyu müstakil bir eserde ele alacağımız için. Eserin de­vamında şehit yetiştiren anneler başlığı ile evladını cihad 
meydanlarında İslam'a adayan annelerimizin hayatlarına değineceğiz.
Daha önceki eserlerimizde belirttiğimiz gibi bir hakikati tekrardan söylemek isterim. Allah'ın kelamından başka her bir eser hata ve eksikliğe mahkumdur. Bu eser de öyledir. Eseri okuyan kardeşlerimizin gördükleri hataları veya gö­rüşlerini bizlere ulaştırmalarını rica ederiz.

Âlim Yetiştiren Anneler eseri ile âlim bir evlat yetiş­tirme yolunda ilk eseri kaleme aldıktan sonra Âlim Yetişti­ren Anneler 2, Âlime Yetiştiren Babalar ve Âlim Yetiştiren Babalar isimli eserlerimiz olacaktır. Rabbim nasip ederse...

Son olarak bir hakikati sizlerle paylaşmak isterim. Âlimlerimizin anneleri hakkında kaynaklarımızda çok az bilgileri mevcuttur. Onların hayatlarına dair bilgilere ulaş­mak için elimizde olan en geniş eserlere bakmamıza rağmen maalesef geniş bilgilere ulaşamadık. Bazı âlimlerimizin ha­yatına dair bilgiler kaynaklarımızda çok olmasına rağmen annesi hakkında aynı kaynaklarda birkaç satır bilgi geç­mektedir. Bazen sadece annesinin ismi geçen âlimlerimiz bile mevcuttur.

Bu kısıtlı imkan karşısında âlimlerimizin anneleri hak­kında ulaşabildiğimiz tüm bilgileri kendimize serlevha edin­dik. Mesela bir âlimimizin annesi ile ilgili kaynaklarımızda geçen tek hatıra annesinin kendisine yapmış olduğu nasi­hattir; biz bu nasihati o âlimimizin hayatına nasıl yansıdı­ğını araştırdık. Annesinden aldığını nasihatin hayatında et­kisini görünce bu konu üzerinde eserimizi bina ettik.

Bazı yerde ise eserde bahsi geçen annemizin evladı için yaptığı sadece bir dua geçmektedir. Ancak bu duanın o âlimimizin hayatında büyük tesir ettiğini kendisinin haya­tında okumaktayız.

Bundan dolayı bu eserde annelerimizin hayatına dair bilgilerin neden az olduğunu bilmenizde yarar olduğunu düşünmekteyiz. Evet hayatları hakkında fazla bilgiye sahip olamasak ta evlatları hakkında ve evlatlarının aleme bıraktığı iz hakkında fazlaca bilgiye sahibiz. Bundan sonra bizlere dü­şen, bilgilerden almamız gerekenleri hayatımıza taşımaktır.

Rabbimden dileğim; bu eserimizi rızasına uygun eylesin ve bu ümmetin annelerinin hayatına tesir eden bir eser kılsın. Tüm hayır ve bereket Allah'tandır. O dilerse her şey olur...

Murat TOSUN
11 Cemaziyelahir 1440
17.02.2019
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054908639
MarkaMercan Kitap
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786054908639
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.