Allahı (cc) Niçin Anıyoruz

Fiyat:
70,00 TL
İndirimli Fiyat (%42,9) :
40,00 TL
Kazancınız 30,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap             Allahı (cc) Niçin Anıyoruz  
Yazar            Abdullah Arığ               
Yayınevi        Bahar Yayınları     
Kağıt - Cilt     2.Hamur kağıt, Karton Kapak, roman cildi
Sayfa Ebat    481 sayfa - 13,5x21 cm
Yayın Yılı       2016 
  

Abdullah Arığ Allahı (cc) Niçin Anıyoruz kitabını incelemektesiniz.
Bahar Yayınevi Allah’ı (cc) Niçin Anıyoruz kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

 
 
"Ey mü'minler Allah'ı çok zikrediniz ve onu sabah akşam tesbih ediniz." (Ahzap:42) Ebû'd-Derdâ (radıyallâhu anh) anlatıyor:
 
"Resûl-i Ekrem (aleyhissalâtu vesselam), (bir gün) sordu: "En hayırlı olan ve derecenizi en ziyade artıran, melikinizin yanında en temiz, sizin için gümüş ve altın paralar bağışlamaktan daha sevaplı, düşmanla karşılaşıp boyunlarını vurmanız veya boyunlarınızı vurmalarından sizin için daha hayırlı olan amelinizin hangisi olduğunu haber vereyim mi ?" "Evet! Ey Allah'ın Resulü!" dediler."Allahın zikridir!" buyurdu. Tirmizî, Daavat 6, (3374)
 
Allah diye diye kalbini coştur
 
Allah demek kardeş ne güzel, hoştur
 
Aldanma dünyaya hepside boştur
 
Gel Allaha yürü yol kapanmadan
 
Gel Allah'a yalvar göz kapanmadan
 
Zikreyle Mevlayı dilin durmadan.
 
 
ÖNSÖZ
 
Bismillâhirrahmanirrahîm
 
Elhamdülillâhi Rabbi'l-âlemin ve's-salâtü ve's-selâmü alâ Rasûlinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn.
 
Arasıra zikir ve tasavvuf aleyhinde konuşmalara rast­lıyordum ve camide cemaatle zikrin bidat olduğuna dair bir de broşür yayınlandığını görünce, bu kişiler âyet ve hadisle­rin açık emirleri karşısında böyle nasıl konuşuyorlar diye hayret ettim. Zikre dair âyet-i kerîmelerden ve hadîs-i şerif­lerden biraz yazıp cevap vermek istedim. Fakat başlayınca, yazılan âyet-i kerîmeler ve hadîs-i şerifler bir kitap hacmine yaklaştı. Ayrıca diğer bazı itirazları da cevaplandırmak ica­betti.

Bunun üzerine, kitap halinde yayınlanması düşüncesi doğdu. Sonra da, İslâm büyüklerinden bir kısmının klasik eserlerinden de zikir hakkındaki görüşlerini ve sözlerini mümkün olduğu kadar alıp ilave etmek de hatıra geldi. Bunları okumakla zikrin insanları ne mertebelere eriştirdiği ve ne büyük feyizlere nail eylediği ve şeriat terazisini elden bırakmamak şartı ile Allah'ı bilip zikretmek, farzdan evvel farz olduğu iyice anlaşılması ve bu yoldan yetiştiği için İslâm Büyüklerinin kitaplarından özet olarak parçalar alınıp eklendi. Ancak iki sene evvel başladığım bu iş, o sırada İzmir'de Adalet Komisyonu Başkanı, Basın Mahkemesi Başkanlığı, İl Seçim Kurulu Başkanlığı ve 2. Aslî Ceza Ha­kimliği gibi mühim ve yoğun görevlerimin bulunması yü­zünden ağır yürüdü ve daha fazla uğraşmama da imkan bırakmadı. Ancak, 1973 Temmuz'unda yaş haddinden emekli olunca, muhterem üstadımızın (Hacı Mehmed Akhan Efendi) emir ve ısrarları ve daktilo ile yazacak arkadaş­lar; Mustafa Koçak, Hüseyin Tokul ve Muammer Beyleri görevlendirmesi üzerine basılacak hale getirildi. Dini gayret­leri ile bu işin başarılmasına çalışan üstad ve arkadaşlarıma açıkça teşekkür ederim.
 
Kitap 6 fasıldan ibarettir: (1) Âyet-i Kerîmeler, (2) Hadîs-i Şerifler, (3) İtirazcının Şir'at-ül İslâm Şerhi'nden gösterdiği delilin yanlışlığını gösteren fasıl, (4) Bir hukukçu sıfatı ile zikrin kanunen yasak olmadığını açıklayan kısım, (5) Zâkirlerin kandil geceleri ezan ve kâmetsiz cemaatle evlerde kıldıkları nafile namazlara ilişkin itirazlara cevap, (6) Müslüman büyüklerinin zikre dair görüşleri. Bunların içinde en uzunu 6. fasıldır. Bu fasılda İslâm âleminin tanınmış bir kısım büyük veli alimlerinin zikre dair görüşleri tercüme edilerek alınmış ve Türkçe olanlar toplanmış ve alman bu sözlerin mehazleri de sahife numaraları ile başlarında göste­rilmiştir. Şeyh-i Ekber Muhyiddîn-i Arabî Hazretleri'nin ko­numuzla ilgili yazıları bilhassa Fütûhât-ı Mekkiyye'sinden, İmâm-ı Şa'rânî Hazretlerinin kitaplarından hülâsa edilerek alınmış olduğundan, ayrıca tarafımızdan tetkikine de lüzum görülmemiştir. İslâm ulemasının alınan sözleri aynı konuya ait olduğundan, bir mevzuun tekrarı gibi görülebilirse de;
 
« Sen öğüt uerip-hatırlat; çünkü gerçekten öğütle-hatırlatma, mü'minlere yarar sağlar. » (Zâriyât, 55) âyet-i kerimesi ile Peygamberimiz'e (s.a.v.) Cenab-ı Hakk'ı tezkire devam etmesinde ve va'z u nasihate, aynı mevzuyu tekrarla devam etmesinde müminlere menfaat bulunduğunun bildi­rilmesi dolayısı ile ve ayrıca:
 
« Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. » (Zâriyât, 56) âyet-i kerîmesi ile de insanların yaratılmalarının hikmeti; Allah'ı tanıyıp, O'na ibadet ve kulluk ederek anmak olduğu, bunun dışında sarf olunan ömrün ve emellerin zayi edilmiş bulunduğu beyan buyrulduğuna göre; Allah'ı bilmek ve anmak farzdan evvel farz mesabesinde olup, bu mühim vazifeye ait muhtelif gerçekçi alim ve velilerin kendi makam ve derecelerine ve sezişlerine göre görüşlerini öğrenmekte tekrar bile olsa büyük faydalar bulunduğu ve her birinin ağızlarından ayrı ayrı dinlemekte bir başka zevk ve feyiz elde edildiği cihetle bu tekrar, sıkıcı ve lüzumsuz sayılmamıştır.
 
Kitapta hadîs-i şerifler tamamen Arapça metinleriyle yazılmıştı, bunların klişelerinin yapılması, basma masraflarını çok yükselteceğinden sadece mealleri yazıldı. İsteyen, alındığı kitaptan asıllarını bulup okuyabilir. Bundan önce yayınlanmış "el-İbriz" kitabı gibi, bundan da Müslüman kardeşlerimizin manen çok faydalanacaklarını ümid etmekteyim. İnsanlık icabı noksan ve hata oldu ise; okuyanların bizi uyarmalarını ve bağışlamalarını öncelikle rica ederim. Cenab-ı Hakk rızasına nail etsin ve din kardeşlerimizin okumalarını ve okudukları ile hallenmelerini ve amel etmelerini nasib eylesin. Amin! Tevfîk Allah'tandır.

 
Abdullah Arığ


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789754503210
MarkaBahar Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9789754503210
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.