Kelime Manalı Talimül Müteallim Şifa Yayın

Fiyat:
300,00 TL
İndirimli Fiyat (%41,7) :
175,00 TL
Kazancınız 125,00 TL
49,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap            Talimül Müteallim, Medrese Usulü Kelime Manalı
Yazar           İmam Burhaneddin Ez-Zernuci
Tercüme       Ali Kara
Yayınevi       Şifa Yayınevi
Kağıt Cilt      Şamua - Kalın Ciltli
Sayfa Ebat   280 sayfa - 17x24 cm

   

Şifa Yayın, Medrese Usulü Kelime Manalı Talimül Müteallim kitabı nı incelemektesiniz.
Kelime Manalı Talimül Müteallim kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2


TAKDİM


İmam-Fakih Burhanuddin veya Burhanul İslam ez-Zernûcî, Hidaye isimli fıkıh kitabının müellifi Burhanuddin Merğmanî (Rahme-tullah aleyh)'in talebesidir. Zernuci hakkında fazla bir bilgimiz yok, ancak Hanefi fukahasından olduğunu, Maverâun-Nehr (Buhara-Semerkand) bölgesinde islamın yükseliş dönemlerinde yaşadığını biliyoruz. Hicri altıncı asrın sonlarında ve yedinci asrın başlarında yaşamıştır. (H. 620, Miladi 1223)

Müellifin bu kitabı alanında nefis bir eser olup pek çok faideleri bir araya toplamıştır. Talebe ve ilim ehli için lazım gelen her hususu kitabına sıkıştırmıştır. Pek çok âlimler kitab hakkında kapsamlı, faydalı, hacmi küçük fakat içeriği geniştir, demişlerdir.

Aynı zamanda müellif vaazı nasihat, tasavvuf sahasında da söz sahibidir. Kitabındaki konular gözden geçirilirse takvası, ihlâsı ve tasavvufi düşünce sahibi olduğu anlaşılır.

Zernucinin ders okuduğu hocalardan bazısı: Rukneddin Muhammed bin Ebu Bekir bin İbrahim, Şir'atul islam isimli eserin müellifidir. Kâsâni, Kâdıhan, Merğınâni, Nisaburi, Sididüddin Şirazi. Bu zatlar Hanefi fıkhında zamanlarında meşhur olmuşlar ve pek çok talebe yetiştirmişlerdir. Allah'u Teâlâ hepsine rahmet eylesin.
 

TALİMUL MÜTEALLİM


Akli veya nakli bilimlerin içinde hangisi olursa olsun, ilimle­ri tahsil etmenin kuralları vardır. Hoca talebe arasında riayet edilmesi gereken bu kurallar daha çok şifahi ve tatbiki olarak uygulana gelmiştir. XII. yüzyılda yaşamış olan Hanefî fıkıh âlimi ve eğitimci Zernûcî'nin esas olarak öğrenme usullerini konu alan "Talîmül Müteallim" adlı eseri, oldukça önemli bir eserdir. Zernûcî bu eseriyle İslam dünyasında Hanefi mez­hebine ait uygulamalardan hareketle öğrenim usulleri üzerin­de duran öncü bir kişi olarak eğitim tarihinde iz bırakmıştır.

Eserde, ilmin mahiyeti ve önemi, niyet, ilim, hoca ve arkadaş seçiminde dikkat edilecek hususlar, ilim ve ehline saygı, derse başlama, çalışma, devam etme gibi hususlar, tevekkül, tahsilin zamanı, şefkat ve nasihat, başarıyı olumsuz yönde etkileyen kötü huy ve alışkanlıklar, hafızayı güçlendiren veya unutkan­lığa yol açan sebepler ile rızkın, ömür ve sağlığın artmasına veya azalmasına sebep olan durumlar ele alınarak ilmin fazi­leti ve hoca talebe arasındaki ilişkiler ve ilim yolunda ilerle­menin ve sağlıklı neticeler almanın yolları anlatılmıştır.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786056196348
MarkaŞifa Yayınevi
Stok DurumuVar
9786056196348

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.