Muhtasarı Sahihi Buhari, TERMO BEKA

Fiyat:
600,00 TL
İndirimli Fiyat (%56,7) :
260,00 TL
Kazancınız 340,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap             Muhtasarı Sahihi Buhari

Yazar            İmam Zebidi 
Yayınevi        Beka Yayınları
Tercüme       Dr. Öğr. Üyesi Faik AKCAOĞLU
K
ağıt  Cilt      Şamua- Termo Deri Ciltli
Sayfa  Ebat   1076 Sayfa - 17x24 Cm.


   

Beka yayınları Termo deri sahihi buhari muhtasarı kitabını incelemektesiniz.   
Sahihi buhari muhtasarı kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.


Yaratan rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, senin rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


Âlemlerin Rabbi Allah'a hamd olsun.
Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber'e, Ehl-i Beyti'ne ve iyilikle onlara uyanlara salât ve selâm olsun.

Zebîdî, Tecrîd'i, Buhârî'nin Sahîh'indeki 7563 hadisten tekrar olanları çıkarmak sûretiyle meydana getirmiştir. Tecrîd'de 2250 civarında hadis bulunmaktadır ki, bu da Tecrîd'de Sahîh'teki hadislerin üçte birinden daha az hadis bulunduğu anlamına gelmektedir. Daha sonra Ömer Ziyâeddîn Dâğıstânî, Zevâidü'z-Zebîdî adlı çalışma­sında, Zebîdî'nin Tecrîd'e alması gerekirken almadığı 88 hadis tespit etmiştir. Biz Dâğıstânî'nin Tecrîd'e ilave ettiği bu 88 hadisi de tercümeye dâhil ettik. Bu hadisler metin içinde Dâğıstânî'nin ziyadelerinin kısaltması olarak köşeli parantez içinde [DZ] rumuzuyla hadis numaralarından hemen sonra gösterilmiştir. Kitabın sonunda da bun­ların listesi verilmiştir.

Buhârî'nin el-Câmiu's-Sahîh'inin en önemli özelliklerinden birisi, Buhârî'nin ha­dislerden çıkardığı hükümleri ihtiva eden bab başlıklarıdır. Ancak Zebîdî tarafından bu bab başlıkları Tecrîd'e alınmamıştır. Hadislerin anlaşılmasında önemli bir yeri bulunan bu bab başlıkları da tercümeye dahil edilmiştir.

Tercümede Tecrîd'in en güvenilir baskılarından biri olduğunu düşündüğü­müz DâruT-Minhâc baskısı (Cidde 2011, 2. baskı) esas alınmıştır. Bab başlıkları ise Tecrîd' in başlıklar ilave edilerek yapılan Dâru İbn Kayyim (Demmâm 2003) baskı­sından eklenmiştir. Dâğıstânî'nin Zevâidü'z-Zebîdî'si için de yine Dâru İbn Kayyim baskısı esas alınmıştır.

Hadisler tercüme edilirken takip edilen yöntem ile ilgili olarak da şunlar zikredi­lebilir:

Hadislerin tercümesinde anlaşılır ve güncel bir dil kullanılmaya gayret göste­rilmiş, bununla birlikte hadislerin üslubu muhafaza edilmeye çalışılmıştır. Mümkün olduğunca mana ile tercüme yoluna gidilmemiştir.

Okuyucuyu yönlendirmemek için hadislerin şerh edilmesi yöntemi tercih edil­memiştir. Sadece hadislerin anlaşılmasında problem olacağı düşünülen yerlerde zaman zaman parantez içi açıklamalar yapılmış, bunun mümkün olmadığı yerlerde ise dipnot­larda hadise dair açıklamalarda bulunulmuştur.

Hadis metinlerindeki Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ifadeleri Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem Nebî sallallahu aleyhi ve sellem İfadeleri de Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şeklinde tercüme edilerek, metne bağlı kalınmaya çalışılmıştır.

Metin içinde geçen isimler tercümede olduğu gibi muhafaza edilmiş, bunlara herhangi bir müdahale yapılmamıştır.

Hadis metinlerindeki salavâtlar ile radıyaliahu anh gibi dua cümleleri tercümede ay­nen korunmuştur.

Klasik kaynaklarda, herhangi bir hadisin Buhârî ve/veya Müslim'de yer alması durumunda başka bir kaynağa işaret etmemek bir gelenek hâlini almıştır. Bu çalışma­da da bundan dolayı hadisleri tahric ederken sadece Müslim'de bulunanlara dipnot­larda işaret edilmiş, diğer kaynakları gösterme ihtiyacı duyulmamıştır. Dipnotlarda kaynaklar Concordance usûlüne göre gösterilmiştir. Buna göre Buhârî'nin Sahîh'i için kitap ismi ve bab numarası; Müslim'in Sahîh'i içinse kitap ismi ve kitap içindeki hadis numarası verilmiştir.

Eserdeki dipnotların tamamı tarafımızca konulmuştur.

Tercümeden önce de Buhârî, Zebîdî ve Dâğıstânî hakkında tanıtıcı bilgiler veril­miştir.

Gayret bizden, muvaffakiyet Allah Teâlâ'dandır.

Dr. Öğr. Üyesi Faik AKCAOĞLU AFYONKARAHİSAR 16 EYLÜL 2020


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786057828460
MarkaBeka Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786057828460
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.