Sahabe Kıvamı, Müslümanlığımızın Aynası

Fiyat:
95,00 TL
İndirimli Fiyat (%37,9) :
59,00 TL
Kazancınız 36,00 TL
Aynı Gün Kargo


Kitap           Sahabe Kıvamı; Müslümanlığımızın Aynası
Yazar          Prof. Dr. İsmail Lütfi ÇAKAN
Yayınevi      M.Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı ( ifav )
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton Kapak İnce Cilt
Sayfa Ebat  176 Sayfa - 12x19.5 cm
Marmara ilahiyat vakfı yayınları ( ifav ) Sahabe Kıvamı Müslümanlığımızın Aynası adlı kitabı incelemektesiniz.
Prof. Dr. İsmail Lütfi ÇAKAN Sahabe Kıvamı Müslümanlığımızın Aynası kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2İslâm toplum ve medeniyetinin kurulmasına şâhit olmuş, katkıda bulunmuş ilk İslâm nesli sahabîlerin kimlik ve kişilikleri, yaşayışları, dünyaya bakışları, rehberlikleri, kısaca kıvâm ve nitelikleri hiç kuşkusuz, zaman ve zemin farklılığına bakılmaksızın tüm Müslüman birey ve toplumlar için haklı bir ilgi, bilgi ve merak konusudur.

Bu sebeple günümüz toplum ve cemaatleri için gerçek mümin seviyesini yakalayabilmek bakımından sahabe kıvamının hedef olarak ortaya konulması, örnek alınacak kişi ve toplum ihtiyacının üst seviyeden karşılanmasına yönelik önemli bir adım niteliği taşır.  Gelecek günleri etkileyecek olumlu ve yaşayan örnek ve önder kimliklerin yetişmesi, bu tür örneklerin gündeme taşınmasıyla mümkün olabilecektir.

ÖNSÖZ

Hz. Peygamber'in çağdaşları ve dostları olan sahâbîlerin, İslâm'ı yaşama konusundaki duyarlıkları rivâyetler aracılığı ile nesilden nesile intikal ettirilmiştir. Bunun tabiî sonucu olarak tarihî süreç içinde islâm toplumlarında yenileşme çağrıları örneklerini hemen hemen bütünüyle sahâbîlerin hayatından seçmiştir. Bu da onların "çağlar üstü örnek Müslüman nesil" oldukları anlamına gelmektedir.
Örnek niteliği taşıyan birey ve toplumun bir şekilde, kısmen veya tamamen ulaşılabilir olması, örnekliğinin ge­reğidir. Aksi halde pratik bir değeri olmayan örnek, hiç kimseyi tatmin etmez ve anlamını büyük ölçüde yitirir. Bu sebeple sahâbîlerdeki müslümanlık kıvâmını merak ve tahlil etmek, örnek alabileceğimiz bir nesil olarak günü­müze, gündemimize çağrısı ve faydası büyük olacak bir çalışmadır.

İki seneyi aşkın bir süreden beri aylık Altınoluk Dergisinde yayımlanan "Sahâbe kıvâmı" yazılarının, yeni bir kitap düzeni içinde okuyucularına kavuşmuş olması böyle bir fayda ümidinin sonucudur.
Hiç kuşkusuz en sağlıklı yöntem, Sahâbe neslinin ge­neline yönelik tanıtıcı ve onlara ait kıvâmı belirleyici tes­pitleri sırasıyla âyetlerden, hadislerden ve o dönemi yaşamış âlimlerin tanıklıklarından izlemektir.

Bu sebeple girişte üst düzey örnek ihtiyacını, ashâb/ashâbun-Nebî ve Sahâbe kıvâmı kavramlarını değerlendirdik. Birinci bölümde Kur'ân-ı Kerîmdeki, ikinci bölüm­de Hadîs-i Şerîflerdeki tespitlerin bir kısmını yorumladık. Üçüncü bölümde de sahâbe döneminde doğan (h.88), Şam­lıların fakihi diye tanınan ve Etbâut-tâbiinin ileri gelen­lerinden imam el-Evzâınin (v.157/773) sahâbe kıvâmına açıklık getiren bir sözünü detaylı bir şekilde tahlil etmeye ça­lıştık. Ek olarak da, önce "Sahabeyi Sahâbîden Dinlemek" başlığıyla Abdullah Ibn Mesud radıyallahu anh'ın bir tespit ve tavsiyesini sonra da kendi rivâyetlerinden hareketle Ebû Eyyûb el-Ensârî (Eyüp Sultan) hazretlerinin tavır ve dav­ranışlarını "bir sahâbi kimliği"çerçevesinde değerlendirdik.

Böylece dinî hayatımızda sahâbe kıvamını bir hedef olarak önümüze koymak ve ona ulaşmayı özlemekle, gönül ve amel dünyamıza tatlı bir heyecan kazandırmak istedik. "Müslümanlığımızın Aynası" alt başlığı, bu düşüncemi­zin ifadesidir.

Yüce Rabbimden niyazım, o güzel Müslüman sahâbîlerle iman ve fikir birlikteliğimizi, dünyada amel ve kıvam ya­kınlığına, âhirette ise fiili beraberliğe vesile kılmasıdır.

Böylece dinî hayatımızda sahâbe kıvâmını bir hedef olarak önümüze koymak ve ona ulaşmayı özlemekle, gönül ve amel dünyamıza tatlı bir heyecan kazandırmak istedik. "Müslümanlığımızın Aynası" alt başlığı, bu düşüncemi­zin ifadesidir.
Yüce Rabbimden niyazım, o güzel Müslüman sahâbîlerle iman ve fikir birlikteliğimizi, dünyada amel ve kıvâm ya­kınlığına, âhirette ise fiili beraberliğe vesile kılmasıdır.

İsmail Lütfi Çakan


Diğer Özellikler
Stok Kodu9789755484662
MarkaM. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları İFAV
Stok DurumuVar
9789755484662

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.