Tefsir Tarihi  Prof. Dr. Muhsin Demirci

Fiyat:
260,00 TL
İndirimli Fiyat (%36,5) :
165,00 TL
Kazancınız 95,00 TL
46,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap           Tefsir Tarihi
Yazar           Prof. Dr. Muhsin Demirci
Yayınevi      M.Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı ( ifav )
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton Kapak İnce Cilt
Sayfa Ebat  284 Sayfa - 16x23.5 cm
Marmara ilahiyat vakfı yayınları ( ifav ) Tefsir Tarihi adlı kitabı incelemektesiniz.
Muhsin Demirci Tefsir Tarihi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2


   ÖNSÖZ

Ahlâkî ve insanî değerlerin tamamen kaybolduğu, beşeriyetin cehalet karan­lıkları altında kıvranıp durduğu bir zamanda hidâyet ufkundan doğan bir güneş, cihâna ilim ve hikmet nurlarını yayarak insanlığı tarihin karanlıklarından aydınlı­ğa çıkarmıştır. İşte bu güneş hiç kuşkusuz Kur'ân-ı Kerim'dir. Onun sahip olduğu semâvî feyizleri ve hayâti kuvveti ortaya çıkaran bilim dalı ise Tefsir ilmidir. Tefsir, bilindiği gibi Kur'ân'ın dil bakımından tahlil edilmesiyle ve metnin anlaşılması için gerekli olan verilerin bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilen bir faaliyettir. Bu fa­aliyet, önceleri şifâhî bir tarzda hicrî II. asrın ikinci yarısından itibaren de yazıya geçirilerek (tedvin) günümüze kadar devam edip gelmiştir. İşte Kur'ân mesajının anlaşılmasına yönelik bu aktiviteler tarihsel bir süreci oluşturmaktadır ki buna, "Tefsir Tarihi" denilmektedir. Söz konusu tarihin başlangıçtan bugüne kadar geçir­miş olduğu gelişim sürecinin bilinmesi elbetteki zaruridir. Özellikle Kur'ân üzerine araştırma yapanların -ister tefsir isterse tefsir usûlü ile ilgili olsun- bu tarihi süreç içerisindeki Kur'ânî yaklaşımları çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Gerçi Doğu'da ve Batı'da Tefsir Tarihiyle alakalı birtakım çalışmalar yapılmıştır. Ancak bunlar tefsire yönelik faaliyet sürecinin tamamını kapsayacak mahiyette eserler olmayıp, bazı müfessirlerin tefsirdeki metodlarını ele alan araştırmalardan ibarettir. Tefsir Tarihinin birer halkası niteliğinde olan bu tür bireysel çalışmaların devam etmesi, ileride kap­samlı "Tefsir Tarihi" kitaplarının yazılmasına da tabiatıyla katkı sağlayacaktır. Ta­kat bugün için bu alanla ilgili bilgiler, oldukça sathî bir özellik arzetmektedir. Çünkü bu ferdî çalışmalar başlangıçtan günümüze kadar geçen tarihi süreci içerisine alacak miktara henüz ulaşmış değildir. Biz de bir taraftan bu hususu göz önüne alarak diğer taraftan da İlahiyat Fakülteleri müfredat programlarına uygunluğunu düşü­nerek bir anlamda "Tefsir Tarihi" nin genel çerçevesini ortaya koymak istiyoruz.

Bunun için çalışmamızı bir giriş ve dört bölüm olarak hazırladık. Kur'ân'ın inzâli ve kitaplaşma süreci ile ilgili bilgileri serdettiğimiz giriş kısmından sonra birinci bölümde, tefsir ve tefsirle anlam yakınlığı olan kavramların tanımı, tefsir ilminin gerekliliği ve tefsirde yorum farklılığına yol açan sebepler üzerinde durduk.

İkinci bölümde tefsir ilminin ilk merhalelerini yani Hz. Peygamber sahabe ve tâbiûn dönemindeki tefsir hareketlerini ele alıp, söz konusu üç ayrı tefsir birikimi­nin sonraki müfessirler için ne anlam ifade ettiğini tespit etmeye çalıştık. Sonra da tefsirin hadisle birlikte ve müstakil olarak tedvininin nasıl gerçekleştiği hâdisesini anlattık.

Tefsir çeşitlerini ele aldığımız üçüncü bölümde, tefsiri mevdi'î (parçacı) ve mevdû'î (bütüncül) formadan açısından değerlendirmek suretiyle daha çok nakil ve dirâyet yönüyle inceledik ve bu arada meşhur rivâyet ve dirâyet müfessirlerinden bazılarının tefsirlerini yöntem açısından tahlile çalıştık.

Dördüncü bölümde ise tarihten günümüze kadar geçen süreçte ortaya çıkan tefsir ekollerini, bunların tefsirdeki yöntemlerini ve söz konusu ekollerin yetiştirdiği önemli müfessirlerin tefsirlerini inceleme konusu yaptık.

Hazırladığımız bu çalışma ile Allah'ın rahmet ve bağışını temenni ederken, farkında olmadan yaptığımız hata ve kusurlardan dolayı okuyuculardan özür diler ve tenkide her zaman açık olduğumuzu belirtmek isteriz
 

Prof. Dr. Muhsin DEMİRCİ

İstanbul – 2003
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789755481845
MarkaM. Ü. İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları İFAV
Stok DurumuVar

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.