Vaaz Rehberi 1-2 Cilt Takım

Fiyat:
40,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap            Vaaz Rehberi 1-2
Yazar           Komisyon
Yayınevi       Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Etiket Fiyatı  50 TL
Kağıt Cilt      1.Hamur beyaz kağıt, Lüks Cilt; 2 cilt takım
Sayfa Ebat   968 sayfa,  17x24 cm
Yayın Yılı      2018 
ISBN             9789751968777

Diyanet Vaaz Rehberi 1-2 kitabını incelemektesiniz.
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları Vaaz Rehberi 1-2 kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


İslam'ın hayat veren rahmet yüklü mesajları tebliğ ve irşad hizmeti ite insanlara ulaştırılır. İnsanı hem bu dünya hem de ahirette huzur ve mutluluğa götüren prensipler bu yolla anlatılır. Bu ulvi görevin öncüleri öncelikle peygamberler olmuştur.

Yüce rabbimiz, peygamberimizi Allah'ın yoluna çağıran bir davetçi, insanların yolunu aydınlatan bir kandil olarak tanıtırken onun en önemli görevlerinden birinin de tebliğ ve irşat olduğuna dikkat çekmiştir. Tebliğ ve irşat görevi hz. peygamberin vefatıyla sona ermemiş, bu işe gönül vermiş nicelerince günümüze kadar devam ettirilmiştir. İnsanlık var oldukça da devam edecektir.

Bu münasebetle yüce kitabımızın “sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır." müjdesini kendilerine görev addeden bir topluluk her zaman var olmuştur.

      ÖN SÖZ

Dinî hizmetin temeli, hedef ve gayesi "Tebliğ" ve "İrşat"tır. Allah'ın emir ve yasaklan bu yolla öğretilir. İyilik ve kötülüğün ne olduğu bu yolla anlatılır. Kısaca din ve dine ait kural ve prensiplerin tamamı insan­lara bu şekilde aktarılır. Hz. Peygamber'e, emredilen en önemli husus­lardan biri budur.[1] Tebliğ, Allah'ın Hz. Peygamber'e verdiği ve onu so­rumlu tuttuğu en önemli görevdir. Bu büyük görevi Hz. Peygamber en mükemmel şekilde yerine getirmiş ve Müslümanlar da onun bu yolunu takip etmişlerdir. Resülullah bu görevi yerine getirebilme konusunda kadar ısrarcı olmuş; o kadar sıkıntı ve fedakârlıklara katlanmıştır ki, Allah Teâlâ, onu, kendisini böylesine yıpratmasına gerek olmadığı hu­susunda uyarmıştır.[2] Tebliğ ve irşat görevi Hz. Peygamber'in vefatıyla sona ermemiş, günümüze kadar artarak süregelmiştir. Allah'ın dini kı­yamete kadar da devam edeceğine göre, dünya durdukça onu anlatıp öğretme görevi de hep var olacaktır.

İnsan doğuştan getirdiği yeteneklerle genelde her işi biraz olsun yapabilir. Ancak yapılacak işten gereken verimin alınabilmesi için o işin uzmanlarına ihtiyaç vardır. Dini tebliğ ve irşat konusu da bu kura­lın dışında değildir. İki dünya mutluluğunun temelini oluşturan dinin insanlara ulaştırılıp anlatılması da özel eğitimli bir kesimin varlığını zorunlu kılmaktadır. Kur'an'ın vurguladığı işte budur:
"Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır."[3]

Ülkemizde bu mukaddes görev bugün öncelikli olarak bizlere, Di­yanet İşleri Başkanlığı mensuplarına verilmiştir. Bu ilahi bir lütuf ve
büyük bir şereftir. Onun için bu ulvî mesleğin kıymeti bilinmelidir. Özellikle peygamber makamı sayılan vaaz kürsüsünden dinimizin rah­met yüklü mesajlarını insanımıza aktaran din gönüllüsü kardeşlerimiz, tebliğ görevini üstlenen bahtiyarlardır. Onlar, aynı zamanda böylesine önemli bir görevin emanetçileridirler.

Şüphesiz, planlı yapılmayan bir faaliyetin verimli olmayacağı bili­nen bir husustur. En az haftanın birkaç günü vaaz etmekle görevli bir görevlinin, her vakit için yeniden bir plan yapması oldukça emek iste­yen bir iştir. Bu durum göz önünde bulundurularak elinizdeki eserde yer alan her bir konu standart bir plan çerçevesinde hazırlanmıştır.

Aşağıda, bu kitapta sunulan vaaz özetlerinde takip edilen sistem hakkında kısa bilgiler verilecektir:

 
  1. Konunun Planı: Bu başlık altında konunun ana alt başlıkları yer alır. Burada amaç, görevlinin hangi ana maddeleri ele alması gerek­tiğini görüp düşünmesine imkân hazırlamaktır. Vaaz eden görevlimiz, yerine göre cemaatin dikkatini konunun tamamına çekmek için bu ana maddeleri vaazın en başında kısaca ve topluca özetleyebilir.
  2. Konunun Açılımı ve İşlenişi: Bu kısım konuşmacının takip et­mesi gereken yol haritası ve hareket planı niteliğindedir. Bu kısım saye­sinde konuşmacı konuyu giriş, gelişme ve sonuç sistemi içinde sunma imkânını bulacaktır.
Bu kısımda, I. maddede yer alan konuların nasıl ve niçin işlenece­ği konusunda konuşmacıya bir açılım kazandırılması amaçlanmıştır. Burada konuşmacı, anlatmakta olduğu alt başlıklardan hangisini ne tür bir örnekle destekleyebileceği konusunda bazı ipuçlarını bulabile­cektir. Örneklerle zenginleştirilmiş bir konuşma daha etkili olacaktır. Anılan nitelikleri ile bu kısım, vaaz palanının en önemli bölümlerinden birini oluşturur.
  1. Konunun Özet Sunumu: Bu kısımda vaaz konusunun nasıl işleneceği kısaca sunulmaktadır. Herkesin kendine has bir kompozis­yon ve anlatım metodu bulunmakla birlikte belli anlatım kalıplarının kullanılması anlatımın ve anlamanın kolaylaşmasını sağlar. Burada ko­nuşmacıya, Konunun Açılımı ve İşlenişi ile ilgili teknik bilgileri uy­gulamaya koyma fırsatı vermek amaçlanmaktadır.
 
  1. Konu İşlenirken Başvurulabilecek Ayetler: Bu kısımda, konu ile ilgili olduğu düşünülen ayetler yer almaktadır. Yerine göre bilgileri kontrol etmek ve karşılaştırabilmek için sure ismi ve ayet numaralan da verilmektedir. Bu kısım, konuşmacıya konu ile ilgili uygun ayetlerin seçi­minde yardımcı olacaktır. Ayetler konu ile ilişkisinin yakınlık derecesine göre sıralanmaya çalışılmıştır. Bu sayede önemli ölçüde vakit kazanımı söz konusu olacaktır. Ayrıca her ayetin altında Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an-ı Kerim Meâli'nden alınmış ayet mealleri de yer almaktadır. Böy­lece ayetleri meallendirme konusunda birlik sağlanmış olacaktır.

5-Konu İşlenirken Başvurulabilecek Hadisler: Bu başlık altın­da konu ile ilgili olduğu düşünülen hadisler tercüme ve kaynaklarıyla birlikte yer almaktadır. Burada yer almış rivayetler, konu ile doğrudan ilgili olduğu düşünülen hadislerdir. Duruma göre bazen bir, bazen bir­den fazla hadise yer verilmiştir. Hadislerin konu ile ilgi derecelerine göre sıralanmasına çaba sarf edilmiştir. Böylece konuşmacının sohbet esnasında hangi hadislere öncelik vermesi gerektiği görülmüş olacaktır.

6-Yararlanılabilecek Diğer Bazı Kaynaklar: Bu kısımda konuş­macının konu ile ilgili olarak her zaman başvurması, yararlanması ge­reken kaynak eserler bibliyografik bilgileri ile birlikte gösterilmiştir. Bibliyografik bilgiler, vaaz eden görevlilerimiz için konu araştırma, bul­ma ve bu konuda inceleme yapıp hazırlanma kolaylığı sağlayacaktır.

Ayrıca eserin özelliği dolayısıyla "Ön söz"de verilen tanıtıcı bil­gilerle iktifa edilmiş olup "Sonuç" bölümü olarak herhangi bir malumat sunma ihtiyacı duyulmamıştır.

Elinizde bulunan Vaaz Rehberi isimli bu kitap, vaaz hazırlamada yol gösterici olması ve vaaz hizmetlerinde görevlilerimize kolaylık sağlaması gayesiyle Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanlarınca daha önceden hazırlanan vaaz projelerini ihtiva etmektedir. Kitap, Genel Müdürlüğü­müzce söz konusu vaaz projeleri üzerinde çalışılarak yayma hazırlanmış­tır. Vaaz projelerinin sahibi olan Din İşleri Yüksek Kurulu üye ve uzmanlarımız başta olmak üzere kitabın yayına hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarımızı sunar, eserin faydalı ve hayırlara vesile olması te­mennilerimizle görevlilerimize Yüce Allah'tan başarılar dileriz.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü
2018
 
 
[1]Mâide,5/67.'
[2]Şuarâ, 26/3.
[3]Âl-iİmran, 3/104.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789751968777
MarkaDiyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9789751968777

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.