Tarikatı Muhammediyye İmam Birgivi KALEM

Fiyat:
800,00 TL
İndirimli Fiyat (%36,9) :
505,00 TL
Kazancınız 295,00 TL
141,40 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap           Tarikat-ı Muhammediyye
Yazar           İmam Birgivi
Tercüme       Mehmet Fatih Güneş
Yayınevi       Kalem Yayınevi
Kağıt Cilt      Şamua Ivory kağıt - Kalın Ciltli
Sayfa Ebat   848 sayfa , 17x24 cm


 

Kalem Yayınevi Tarikatı Muhammediyye kitabını incelemektesiniz.    
İmam Birgivi Tarikatı Muhammediyye kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


       MÜTERCİMİN ÖNSÖZÜ

Âlemlerin Rabbi olan Allah Teâlâ'ya (cc) hamd u senalar, mahlûkâtın en şereflisi olan Hz. Muhammed Mustafâ'ya (sav), O'nun al ve Ashabına ve onların yolundan yürüyenlere salatu selamar olsun.

Kâinâtı yaratan, insanı kendisine halîfe ittihâz eden ve mevcûdâtı da insa­na hizmetçi eden Zât-ı Zü'l-Celâl ve'l-Kemâl, insanlar içerisinde ki bazı üstün zâtları nebî seçerek kendisine muhatap kılmış, onlarla konuşmuş ve onlar va­sıtasıyla da kullarına emirlerini ulaştırmıştır.
Aynen bunun gibi, bu peygamberlerden bazılarına daha yüksek bir paye vermiş, onları rasûl edinmiş, onlara kitap, yeni bir şeriat ve nebilerden daha yüksek bir makâm vermiştir.

Aynen bunun gibi, rasûller içinde de en büyük mertebede olan biri vardır ki, bu Zât (ü) insanlık âleminin en üst derecesindedir. Çünkü ubûdiyetin kemâl derecesine varmış, Rabbiyle (mîrâç yoluyla) arada bir engel olmadan karşılıklı konuşma lütfuna nâil olmuş, "Levlâke" ilâhi hitâbına mazhar olmuş, âlemlere rahmet olarak gönderildiği ayetle sabit kılınmış, Şefâat-ı Uzmâ ve Makam-ı Mahmud sahibi olmuştur. Bu yüce Zât Hazreti Ahmed-i Mahmûd-i Muhammed Mustafa'dır (sav). Ümmeti olmakla iftihâr ederiz.

Hz. Rasûlullah (sav) insanlara en kâmil dîn olan İslâm'ı anlatmış, anlat­makla kalmamış, ümmetine yaşayarak örnek olmuş, kâmil mânâda kulluğun nasıl yapılacağını göstermiştir. Zaten kelime-i şehâdet'te de ifâde edildiği üzere O, önce bir "abd" (kul), sonra rasûldür.
İşte elinizdeki bu nâdide eser, Allah Rasûlü'nün (sav) abd ve rasül olarak getirdiği hükümlerden ümmetin kendisi için çıkaracağı dersler, ibretler ve gü­zel misâllerle doludur.

Elinizdeki bu kitapta, içinde bid'at ve hurafelerin olmadığı gerçek bir İs­lâm'ı görerek bu geçici dünya hayâtında boşa harcanacak zamanın olmadığını ve vaktin de eğlencelerle kaybedecek kadar ucuz olmadığını öğreneceksiniz. Ayrıca Allah Rasûlü'nün de ÖHi) buyurduğu gibi salih amel işlemekte acele edilmesi gerektiğini, insanın bu dünyâda seyâhate çıkan bir yolcu ve dünyâ­nın da bu seyahatteki duraklardan bir durak olduğunu, dolayısıyla bu durağa ebedî kalınacakmış gibi bel bağlanılmaması gerektiği hatırlatılırken bu yolcu­luğun ancak îmânla nûrlanıp değer bulacağı belirtilmektedir.

Ayrıca gaflet içindeki insanların da kendi kendilerini nasıl da kandırarak dünya hayâtıyla aldandığını, bedenlerin hastalandığı gibi kalplerin de hasta­landığını, bu hastalıkların sebep, sonuç ve tedâvi yollarını göreceksiniz. Yine kıyâmetin ne kadar yaklaştığını, buna rağmen Yaradan'dan nasıl uzaklaşıldığım ve bu uzaklaşmanın sona erdirilerek Rabb'imize yaklaşma yolunun nasıl elde edileceğini öğreneceksiniz. Kısaca ifade etmek gerekirse İslâm'ı daha iyi öğrenme, anlama ve kavrama yolunda bu kitabın ne kadar kıymetli bir vâsıta olduğunu hayranlıkla müşâhede edeceksiniz.

Hazret-i Allah'tan (cc), -ihlâs ve samimiyet açısından kusurlu bir şekilde olmakla beraber- tarafımızdan yapılan bu tercümenin gönüllerde yeniden bir dirilişe vesîle olmasını niyâz ediyorum. Bu kitabın tercüme edilmesi yaklaşık olarak sekiz ay sürmüştür. Mîlâdî 2003 yılının Nisan ayında başlanıp, tashîh ve yapılan eklemelerle beraber 2004 yılının Şubat ayının başında (Kurban bayramı gününde) bitirilmiştir.

Bu kitabın beli başlı özellikleri şunlardır:
Bu kitap, adından da anlaşılacağı gibi, en büyük ahlâk üzere bulunan Hz. Peygamber'in (sav) tarikatından (yolundan) ve sîretinden (ahlâkından) bahset­mektedir.

Bu kitabın, ihtivâ ettiği bütün âyetlerin sûre adı ve âyet numaralan ile hadîs-i şeriflerin kaynakları yazılmıştır. Bu arzu edenlerin ana kaynaklara başvurmalarını kolaylaştıracaktır. (Hadis tahriçleri, eser ve yazar bilgileri okuma bütünlüğünün bozulmaması için kitabın sonuna eklenmiştir.)

Ayrıca kitabın muhtevasının anlaşılmasını kolaylaştırmak maksadıyla, ki­tap mümkün mertebe maddeler halinde düzenlenmiştir.
Tercümede hem kitaba ve hem de müellifine bir saygı nişânesi olarak metne sâdık kalmaya âzamî derecede dikkat edilmiştir.
Bu kitapta, belki de ana metinden daha fazla yer tutan izahlar vardır. Çün­kü bu kitapta meseleler bazen kısa ve öz ifâdelerle geçilmekte, bazen de çok ağır ve îzâhâ muhtaç bir şekilde ifade edilmektedir. Okuyucunun istifâdesinin daha kolay olması ve mânânın daha iyi anlaşılması için gerekli izahlar dipnot olarak kitaba eklenmiştir.

Bu tercümede, Muhammed Hüsnî Mustafâ'nın tahkîkini yaptığı ve 2002 yılında Daru'l Kalemi'l-Arabî, Halep-Suriye tarafından yayınlanan "Tarikatul Muhammediyye" isimli çalışma esas alınmıştır, [mütercim] kaydı olma­yan dipnotlar Muhammed Hüsnî Mustafa'ya aittir. Diğer dipnotlar ise tarafı­mızdan konmuştur. Ancak Tarîkatu'l-Muhammediyye şerhi Berika'dan yap­tığımız iktibasların fazlalığı sebebiyle sonuna [mütercim] ilavesi koymadık.

Cenâb-ı Hakk'ın; bizlere hâlisâne ibâdet şuûru nasip etmesini, ayrıca dünya hayatında bıraktığı eserler vesilesi ile bizleri vefatından sonra amel defterleri kapanmayanlar sınıfına ilhak etmesini niyâz ederim. Gayret bizden, tevfîk Allah Teâlâ'dandır.

2 Şubat 2004/11 Zilhicce 1424
M. Fâtih GÜNEŞ / BURSA
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789758907250
MarkaKalem Yayınevi
Stok DurumuVar
9789758907250

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.