Mecmaul Adab, Sufi Zade Seyyid Hulusi, Adab Kitabı 2.HAMUR SAĞLAM

Fiyat:
400,00 TL
İndirimli Fiyat (%46,3) :
215,00 TL
Kazancınız 185,00 TL
Havale / EFT:
208,55 TL
60,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

 Kitap             Mecmaul Adab  Adab Kitabı
 Yazar            Sufi Zade Seyyid Hulusi
 Tercüme       Yasin Altıntaş
 Yayınevi        Sağlam Yayınları
 Kağıt  Cilt      2. Hamur kağıt - Ciltli
 Sayfa  Ebat   480 Sayfa - 17x24 cm

 

Sağlam yayınları Sufi Zade Seyyid Hulusi tarafından yazılan Mecmaul Adab - Adab Kitabı nı incelemektesiniz.
Mecmaul Adab Adaplar kitabı hakkında yorumları okuyup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi aşağıda geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
           MECMA’UL ADAB  -  ADAB KİTABI
              Mecmaul adab - adab kitabı
 

                        ÖNSÖZ
 
Bizleri İslâm ahlakıyla bezeyen Allah'a hamd olsun, salât ve selâm, Allah'ın güzel ahlâkla süslediği Nebi'ye olsun. Ayrıca onun güzel ahlâkıile ahlâklanan ashabına ve ailesine de olsun. Cenab-ı vacibul vücûd hazretleri Cin ve insanları yani tüm ölümlüleri ken­disine ibadet etmeleri için yaratmıştır.
 
"Ben insanları ve cinleri sadece ve sadece bana ibadet etmeleri için yarattım." (Zariat suresi-58) bu ayetle de pekiştiril­miştir. Ubudiyetin zirvesinin Allah'ın ululuğunu bilmeye ve buna va­kıf olmaya bağlıolduğu, hakikat sahipleri (ulema) katında sabit ve görülür bir gerçektir. Bunun gibi Hz. Hakk'a ibadet ve kulluk gibi bir sermaye ve saadet Allah'ıbilmeye denk bir şeref yada meziyet ol­madığı, bir çok ayet-i kerime ve hadis-i şerifle bildirilmiş, sabitleşmiştir.
 
Yani marifetulllah'ın ortaya çıkması, âdâblar ve onların erka­nına riayetle doğru ve halis niyetle ibadet ve kulluk vazifesini yap­maya bağlıdır.Ehl-i İman'ın görevi ibadetin kıyam ve kıvamına se­bep olan şeyleri bilmek ve gerekeni layıkıyla icra etmektir. Bunları yapmalıki, iki cihanda da mutlu olsun ve cenab-ı kibriyayı bilmeye nail olsun.  Mecmaul adab kitabı
 
İlk olarak İslâmi kurallardan kişiye düşen, bedeni ve maddi ibadetler, farz, vacip, sünnet, müstehab ve adap olmak üzere beş kısma ayrılmıştır. Bunların her birisi bir diğerinin varlığıyla vardır.
 
Hepsi birbirine lâzımdır.
 
Şöyle ki, Farz vacibi, vacip sünneti, sünnet müstehabı, müstehab adabı tamamlar. Bu sıralama gösteriyor ki madden ve bede­nen yapılması farz olan şeylerin tam manasıyla icra edilebilmesi vacip, sünnet müstehab ve adaba riayet etmekle mümkündür. Bir kişi adaba ne kadar itina gösteriyorsa, ibadet ve davranışları o gös­terdiği itina kadar mükemmel, şeriat tartısının ölçülerine uygun olur. Yine kişi, adabı terk etmeye cesaret ederse bundaki lâkaytlı­ğının tesiriyle zaman zaman müstehab, sünnet, vacip ve belki de farzıbile terk etmesine yol açacağından korkulur. Bu itibarla ada­bın farz vacip ve sünnetin anahtarı olduğu ortaya çıkmıştır.
 
Ayrıca ulvi yollarında adab üzerine bina edildiği ortaya çıkmış oldu. "Bütün yollar edepler üzerine kurulur" sözü bunun ispatı­dır.
 
Adabı bilip, onu hakkıyla yerine getirmeye dikkat ve riayet et­mek ibadet ve ubudiyyetin temelidir. Geçmişhakk yolunun ve şu zamanki alimler zümresi- keşif ve yakin ile (Allah kabirlerini nurlandırsın), nice beliğ eserlerinde buna dair pek çok hakikat beyan bu­yurmuşlardır. Bu sebeple en büyük ve en küçük meseleler dahi ol­sa, ibadetin teferruatında asla hiçbir şey terk olunmamıştır. Telif olunmuş faydalı eserlerden bir çoğu arapça ve farsça olarak yazıl­dığı için herkesçe derin manaları anlaşılamamıştır: Bu babta Türk­çe dilinde yazıp İslâm adab ını anlamak ve öğrenmek için çaba gös­teren din kardeşlerimiz ve özellikle Müslüman yavrucaklarına bir hizmet etmiş olacağına inanan bu fakir ve eksik bilgili, çarşamba müftüsü Sufi zade Seyyid Hasan Hulusi olarak bilinen her ne kadar bu inci taneleri gibi olan yazıları ve faydalı bilgilerini toplayıp bir eser meydana çıkaramayacığına vâkıf oldu ve "Bütünü anlaşıl­mayanın tamamı terk edilmez" kuralına sığınarak, kusurları örtmeleriyle meşhur ilim sahiplerinin bu babta olacak kusurları affede­ceklerini umarak bir risale tercüme edip ismini Mecmaul Adab koy­dum.
 
Kitabı 90 baba ayırmıştır. Çok çeşitli meselelere temas etmiş­tir. Fiil ve kullanılmasında sakınca bulunan bazışeyler de kitaba derc ve ilâve edilmiştir. Adı geçen kitapta ameller ve başka konu­larla ilgili olan adap beyan edilmiştir. Münasip görülen bazı yerler­de bazı faydalı meselelerde ilâve edilmiştir. Kaynak olarak, Buhari şerif, Camius sagir, Meşarig-i Şerif ve Mesabih-i Şerif, Şir'a Şerhi, Mefatihul cinan, Avariful Mearif, Tefsiri Ruhul Beyan, İhya-u Ulu-middin, Bostanul arifin, Halisatul hakaik, Şerhul münye, Durri Muh­tar, Mülteka Vikaye, Günyetul Fetava, Şerhul Mecma, isimleriyle bi­linen kitapların hangisinden alıntı olduğu, babların sonunda göste­rilmiştir. Başarı ve ismet Allah'tandır.    ( mecmaul adab kitap, mecmaul adab, kitabı, Sufi zade Seyid Hulusi efendi, sağlam yayınları , mecmaul adab fiyatı, sağlam yayınları mecmaul adab , adaplar kitabı )
 
 
  
 
Sağlam yayınları, Sufi Zade Seyyid Hulusi tarafından yazılan Mecmaul Adab kitabı nı incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789759180324
MarkaSağlam Yayınevi
Stok DurumuVar
9789759180324

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.